HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Jolanta Maciejewska - stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Jolanta Maciejewska - stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy

19 kwietnia 2011 w Filharmonii Pomorskiej odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród i Stypendiów Naukowych Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W kategorii stypendiów dla wyróżniających się studentów, nagrodę otrzymała Jolanta Maciejewska. Jest ona absolwentką kierunku lekarskiego, w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Agnieszka Milik-Skrzypczak (Dział Promocji i Informacji CM ): Kto zgłosił Pani kandydaturę do wzięcia udziału w przedsięwzięciu?

Jolanta Maciejewska: Informację o wytypowaniu mojej osoby do stypendium  przyznawanego  przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, otrzymałam z ramienia Collegium Medicum UMK. Moją kandydaturę wysunął prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii.

A. M-S.: Rozumiem, że jest Pani naukowo związana z tą katedrą.

J.M.: Tak, po zakończonym w 2007r. stażu podyplomowym w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Biziela w Bydgoszczy, rozpoczęłam specjalizację w dziedzinie dermatologii i wenerologii na stanowisku lekarza - rezydenta we wspomnianej już klinice. W tym samym 2008 roku   ściślej związałam się z Katedrą i Kliniką Dermatologii podejmując studia doktoranckie.

A. M-S.: Szerzej na ten temat…

J.M.: Obecnie zajmuję się dokładniejszą analizą mechanizmów immunologicznych w łuszczycy, a wynika to bezpośrednio z mojej pracy doktoranckiej. Jest to pasjonująca dziedzina nauki i mam nadzieję dojść do ciekawych wniosków w mojej pracy badawczej.

A. M-S.: Czyli Pani wyróżnik w dociekaniach naukowych to „łuszczyca”.

J.M.: Jak już wspomniałam temat doktoratu ma dla mnie duże znaczenie poznawcze - prowadzi mnie do interesujących wniosków i niewątpliwie temu zajęciu poświęcam dużo czasu. Niemniej moją kolejną fascynacją naukową jest profilaktyka czerniaka. Już w trakcie studiów lekarskich, wspólnie z profesorem Plackiem tworzyliśmy program profilaktyki czerniaka dla mieszkańców naszego regionu. Polega on na prowadzeniu akcji  dermatoskopowych adresowanych do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Ten rok kończy pięcioletni cykl Regionalnego Programu Wczesnego Wykrywania Nowotworów Skóry, współfinansowanego przez Marszałka Województwa. Łącznie przebadaliśmy ponad dziewięć tysięcy ludzi z terenu naszego województwa.

A. M-S.: Skąd taki zapał badawczy?

J.M.: Właściwie pasję poznawczą rozwinęłam podczas drugiego kierunku studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Podjęłam naukę Zdrowia Publicznego, specjalność: Organizacja i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Dzięki temu zyskałam pogląd na pracę badawczą i w związku ze studiami narodziła się we mnie chęć tworzenia projektów zdrowotnych. Sam proces edukacyjny Zdrowia Publicznego ukierunkowany jest na  postępowanie poznawcze czy chociażby projekty unijne włącznie z możliwościami pozyskiwania funduszy na akcje profilaktyczne. Wykorzystałam jedynie wiedzę, która stała się moim udziałem.

A. M-S.: Jak widać efektywnie, o czym świadczy przyznana nagroda.

J.M.: Z założenia nie wierzę w tego typu nagrody, tym bardziej była ona dla mnie miłym zaskoczeniem. Nie nastawiłam się psychicznie na pochwałę mojej pracy badawczej. Wiedziałam, że konkurencyjność jest duża i nie brałam pod uwagę swojej osoby w rankingu. Sam Prezydent Miasta na uroczystej gali wręczenia stypendium wyraził swoje zadowolenie, że osoba z Collegium Medicum UMK została wyróżniona. Tym bardziej się cieszę. Zachęcam wszystkich do brania udziału w podobnych konkursach. Ktoś kiedyś mądrze powiedział :”Iż sukces wydaje się w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują”.

A. M-S.: A co z wygrną, z tego co wiem, to comiesięczna kwota pieniężna do dowolnej dyspozycji?

J.M.: Ma się dobrze i czeka na realizację pewnych zamysłów ale to temat na kolejną rozmowę…

Korzystając z okazji chciałabym podziękować Kierownikowi Klinikii Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii - prof. Waldemarowi Plackowi za „duży kredyt zaufania” oraz Kierownikowi specjalizacji – dr Annie Wankiewicz za wsparcie i dobre słowo.

A. M-S.: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów na polu nauki.