HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Baza dydaktyczna

NASZA BAZA DYDAKTYCZNA

Zajęcia kliniczne oraz praktyki odbywają się w dwóch szpitalach uniwersyteckich mieszczących się w Bydgoszczy. Są to nowoczesne placówki oferujące pacjentom szeroki wachlarz  usług medycznych. Studenci mają zatem możliwość dokładnego poznania pracy specjalistów a także możliwość praktycznego przygotowania się do zawodu.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy jest największą publiczną placówką służby zdrowia w naszym województwie, który rocznie hospitalizuje ok. 40 tys. pacjentów. Mają oni możliwość leczenia się 27 różnych klinikach i oddziałach, 8 zakładach i specjalistycznych poradniach. Wysoce wyspecjalizowana kadra, ciągły rozwój oraz inwestycje zdecydowanie są niewątpliwymi atutami tej placówki nie tylko dla pacjentów, ale również dla studentów mogących uczyć się zawodu na wysokim poziomie.

Kliniki, Oddziały i Zakłady, w których odbywają kliniczne zajęcia dydaktyczne studenci fizjoterapii.

Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii

W jednostce tej przebywają pacjenci w najcięższym stanie. Poza zespołem lekarzy i pielęgniarek na oddziale zatrudnieni są fizjoterapeuci przygotowani do pracy z pacjentami którzy pomimo ciężkiego stanu również wymagają usprawniania. Prowadzona jest rehabilitacja przyłóżkowa.

Klinika Geriatrii

Specjaliści z Kliniki Geriatrii na co dzień zajmują się diagnostyką oraz leczeniem chorób osób starszych. Pacjenci na co dzień usprawniani są również przez fizjoterapeutów poprawiając zarówno ich stan fizyczny jak i psychiczny. Pracownicy oddziału prowadzą również liczne badania na temat starzenia się, problemów osób starszych a także związane z ich rehabilitacją i problemami funkcjonalnymi.

Klinika Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Neurochirurgii Dziecięcej

W klinice znajduje się 38 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Przyszli fizjoterapeuci mają możliwość pracy z pacjentami między innymi po zabiegach operacyjnych kręgosłupa (m.in. discektomia, microdiscectomie, stabilizacje) oraz głowy (operacje guzów mózgu, chorób naczyniowych, wodogłowia).

Klinika Neurologii

Klinika zaliczona jest do ośrodków referencyjnych w leczeniu udarów mózgu. Na co dzień prowadzone jest tam leczenie pacjentów oraz wczesna rehabilitacja między innymi pacjentów z tym schorzeniem. Studenci mają okazję poznać specyfikę pracy z pacjentami neurologicznymi w fazie ostrej, co często stanowi kluczowy element determinujący dalsze efekty usprawniania. Terapeuci z wieloletnim stażem wykorzystują w pracy metody neurofizjologiczne.

Oddział Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Na oddziale tym prowadzone jest leczenie pacjentów po urazach, wypadkach a także przebywających ze względu na planowane terapię (np. endoprotezoplastyki). Na oddziale kadra fizjoterapeutów na co dzień posługuje się nowoczesnymi metodami terapii, m.in. PNF, terapią manualną czy funkcjonalną. Wykonywane są zabiegi operacyjnego leczenia skolioz, kręgosłupa, endoprotezoplastyki kolan i bioder, artroskopie. Do dyspozycji pacjentów są dwie sale kinezyterapeutyczne na których odbywa się wczesna rehabilitacja pooperacyjna.

Klinika Rehabilitacji

Jest to placówka zajmująca się zarówno diagnostyką jak terapią pacjentów zarówno neurologicznych, jak i pediatrycznych, ortopedycznych, po zabiegach chirurgicznych oraz wymagających intensywnej terapii. Rehabilitacja odbywa się zarówno przyłóżkowo, jak i na wielu salach przygotowanych do indywidualnej pracy z pacjentami. Wysoce wyspecjalizowana kadra fizjoterapeutów wykorzystuje najbardziej znane i rozpoznawalne na świecie metody terapii, między innymi metodę Bobath, Vojty, SET, PNF, FITS, terapię manualną m.in. wg Maitlanda, Kalterborna, Mulligana czy Cyriaxa, terapię tkanek miękkich.

Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii

Jest to jeden z wiodących ośrodków pediatrycznych zarówno w województwie jak i w Polsce. Na oddziale dzieci młodszych na którym znajduje się 25 łóżek przyszli terapeuci mają możliwość poznać charakter pracy z najmłodszymi pacjentami. Prowadzone jest tu postępowanie diagnostyczno-terapeutyczno-rehabilitacyjne w przypadku wcześniactwa, mózgowego porażenia dziecięcego, wad centralnego układu nerwowego czy zaburzeń rozwojowych.

Więcej informacji na temat szpitala: www.jurasza.pl

Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy: Baza dydaktyczna

Drugą z największych baz dydaktycznych dla studentów kierunku fizjoterapii stanowi Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. Studenci kierunku fizjoterapii odbywają w tej placówce zajęcia kliniczne, praktyki studenckie, śródroczne jak i wakacyjne na poszczególnych oddziałach, klinikach. Szpital jest wysokospecjalistycznym obiektem o dużej renomie, świadczącym usługi medyczne na wysokim poziomie. Jest to możliwe dzięki wysokiej klasie zespołu fachowców. Zespół ten tworzą lekarze, personel wyższy i średni stale doskonalący swoją wiedzę. Na poszczególnych oddziałach, klinikach, zakładach szpitala pracują wysoko wyspecjalizowani fizjoterapeuci z ogromna wiedzą teoretyczną jak i bardzo dużym doświadczenie klinicznym w pracy z chorym, którzy przekazują z wielkim zaangażowaniem i pasją swoje doświadczenie studentom – przyszłym fizjoterapeutom. Ze względu na szeroki profil Szpitala student podczas studiów mam możliwość poznać cały przekrój pacjentów, jak i specyfikę pracy z nimi.

Misja Szpitala: PRZEZ WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE DO ZDROWIA CHOREGO

Kliniki, Oddziały i Zakłady w których odbywają kliniczne zajęcia dydaktyczne studenci fizjoterapii to:


Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej to jedna z czołowych klinik w kraju specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób zapalnych stawów oraz układowych chorób tkanki łącznej. Klinika prowadzi liczne badania kliniczne i specjalizuje się w prowadzenia najnowocześniejszych programów terapeutycznych dla pacjentów reumatologicznych. Studenci fizjoterapii zapoznają się ze światowymi standardami leczenia rehabilitacyjnego pacjentów. Ćwiczenia usprawniające prowadzone są przy łóżku chorego oraz na sali gimnastycznej. W klinice stosuje się metody leczniczych takie jak: terapia manualna, terapia funkcjonalna i terapia zajęciowa. W gabinecie masażu wykonywane są masaże ręczne częściowe, całkowite lub za pomocą urządzenia aquavibron.

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej

W ramach tego oddziału studenci poznają zasady leczenia i rehabilitacji pacjentów chirurgicznych w szczególności chorych po rozległych operacjach na jamie brzusznej, po amputacjach naczyniowych oraz pacjentów z powikłaniami cukrzycy.

Oddział Kliniczny Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych

Oddział prowadzi działalność naukową, diagnostyczną, profilaktyczno-leczniczą oraz dydaktyczną w zakresie intensywnego nadzoru kardiologicznego, chorób naczyń i chorób serca. W ramach tego oddziału studenci maja możliwość poznać zasady lecenia i rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, uczą się oceniać podstawowe funkcje życiowe, przeprowadzać testy wysiłkowe, marszowe.

Oddział Kliniczny Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka

Oddział jest ośrodkiem III stopnia referencyjnego w województwie kujawsko-pomorskim, świadczy usługi na najwyższym poziomie w zakresie neonatologii. Opieką obejmuje wszystkie noworodki urodzone w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy oraz dzieci transportowane z regionu. Jest najlepiej wyposażonym Oddziałem Noworodkowym w województwie kujawsko-pomorskim. Dysponuje sprzętem i aparaturą medyczną najnowszej generacji umożliwiającą prowadzenie diagnostyki i leczenia na najwyższym poziomie. Oddział ma szerokie możliwości terapeutyczne. Studenci fizjoterapii  w ramach zajęć, praktyk klinicznych mają możliwość poznać sposoby pracy z noworodkami czy wcześniakami. Terapeuci oddziału pracują powszechnie uznanymi na całym świecie metodami pracy takimi jak: metoda Vojty czy NDT Bobath.

Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Usprawniania Leczniczego
Oddział specjalizuje się w leczeniu chorych po urazach głowy i kręgosłupa ora szeroko pojętej chirurgii kręgosłupa z wykonywaniem zabiegów wertobrplastyki czy wszczepiania implantów u pacjentów z zespołami bólowymi. W ramach oddziału funkcjonuje profesjonalnie wyposażona sala rehabilitacyjna przygotowana do pracy z pacjentem neurochirurgicznym. Terapeuci oddziału w ramach zajęć dydaktycznych ze studentami fizjoterapii pokazują metody pracy przy użyciu specjalistycznych form terapii pacjentów neurochirurgicznych z uwzględnieniem pracy wg koncepcji Mc Kenziego czy PNF. 

Oddział Neurologii i Leczenia Udarów Mózgu

Odział  jest pełno profilową  jednostką wyposażoną w nowoczesny sprzęt, umożliwiający diagnostykę i leczenie osób ze schorzeniami układu nerwowego. Oddział specjalizuje się w leczeniu chorych z udarami mózgu oraz osób z padaczką. Hospitalizowanym pacjentom zapewnia się kompleksową opiekę, począwszy od nowoczesnej diagnostyki i terapii po leczenie usprawniające. Rehabilitacja prowadzona jest w nowocześnie wyposażonej sali. Terapeuci w ramach zajęć dydaktycznych pokazują metody pracy z pacjentami neurologicznymi w okresie ostrym opierając swój warsztat pracy na najnowocześniejszych metodach pracy takich jak PNF czy NDT Bobath.

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Centrum Kompleksowego Leczenia Urazów  Sportowych

Oddział jest jednym z najlepszych w regionie jednostek ortopedycznych specjalizujący się w leczeniu pacjentów ortopedycznych w ramach zabiegów planowych jak i urazowych. W oddziale wykonuje się  zabiegi z  zakresu endoprotezpolastyki, zabiegi małoinwazyjne i zabiegi z zakresu medycyny sportowej – artroskopie. Oddział był jednym z pierwszy w Polsce, w którym zaczęto przeprowadzać operacje stawów z zastosowaniem kamery i specjalistycznych mikronarzędzi. Na Oddziale standardowo wykonuję się tego typu operacje na stawie kolanowym, jak również rutynowo przeprowadzone są artroskopie stawu biodrowego, stawu ramiennego i stawu skokowego.
Pacjenci po operacjach pozostają pod opieką wykwalifikowanego zespołu pielęgniarskiego oraz są usprawniani przez zespół fizjoterapeutów międzynarodowymi metodami, powszechnie stosowanymi na całym świecie jak: PNF, Mc Kenzie, NDT Bobath, Kinesiotaping, Terapia Manualna, techniki tkanek miękkich, medycyna sportowa, koncepcja SET.

Zakład Usprawniania Leczniczego

Zakład specjalizuje się w leczeniu rehabilitacyjnym pacjentów ambulatoryjnych. Świadczy wysokospecjalistyczne usługi dla pacjentów operowanych w Szpitalu jak również dla pacjentów przybywających z całego województwa. Zakład prowadzi równie rehabilitację w domu chorego.
Pracownicy zakładu to fizjoterapeuci posiadający specjalizację w dziedzinie fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej. Fizjoterapeuci to również specjaliści posiadający liczne certyfikaty z zakresu usprawniania pacjentów w zakresie takich metod terapeutycznych jak: metoda Vojty, PNF, terapia manualna, metoda Mc Kenziego. Zakład oferuje pacjentom zabiegi z zakresu fizykoterapii o pełnym profilu terapeutycznym. Studenci w ramach zakładu mają możliwość poznać sposoby pracy z pacjentem ambulatoryjnym w ramach zajęć dydaktycznych jak i praktyk klinicznych.