Międzynarodowy Dzień Studenta

Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta, który przypada na dzień 17 listopada, chcielibyśmy życzyć naszym studentom wytrwałości i determinacji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Nade wszystko, jako studentom, życzymy Wam niegasnącej ciekawości świata i zgłębiania tajników wiedzy oraz sukcesów na płaszczyźnie naukowej i osobistej.

Międzynarodowy Dzień Studenta, choć inspirowany tragicznymi wydarzeniami z 1939 roku, dziś jest świętem wielokulturowości, aktywności studenckiej i doskonale znanego studentom swobodnego imprezowania. Natomiast warto znać genezę Międzynarodowego Dnia Studenta, która  wiążę się z wydarzeniami, które miały miejsce w okresie II wojny światowej. 28 października 1939 prascy studenci medycyny zorganizowali manifestację z okazji obchodów 21 rocznicy niepodległości Czechosłowacji. Przemaszerowali oni ulicami miasta, łącząc się w antynazistowskiej manifestacacji. Podczas jej tłumienia postrzelony został Jan Opletal, student, który zmarł dwa tygodnie później. Pamiętając o tych wydarzeń International Students Council w 1941 roku ogłosił 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 1 Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 2 Międzynarodowy Dzień Studenta  - foto 3
Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 4 Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 5 Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 6
Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 7 Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 8 Międzynarodowy Dzień Studenta - foto 9
 foto. archiwum CM