Nasz naukowiec współautorem podręcznika dla maturzystów

Dr Marek Jurgowiak, adiunkt w Katedrze Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK,  członek zespołu ekspertów do prac nad tworzeniem podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie biologii, jest współautorem nowo wydanego podręcznika „Biologia na czasie 4” w zakresie rozszerzonym dla uczniów szkół średnich.

Z podręcznika przygotowują się do matury uczniowie, którzy następnie ubiegają się o możliwość podjęcia studiów na kierunkach medycznych i biomedycznych także naszej uczelni. Zakres wiedzy wykracza poza podstawy genetyki molekularnej i klasycznej, biotechnologii  oraz nauk o ewolucjonizmie, co przygotowuje ucznia do podjęcia studiów medycznych.

Podręcznik "Biologia na czasie 4” do zakresu rozszerzonego zawiera treści dotyczące genetyki, zmienności organizmów, biotechnologii, ewolucji organizmów, ekologii oraz ochrony różnorodności biologicznej. Skutecznie przygotowuje do matury dzięki rozwiązaniom kształcącym umiejętności sprawdzane na egzaminie. Pozwala zapoznać się z podstawowymi parametrami statystycznymi dzięki przystępnej lekcji dotyczącej analizy statystycznej. Pomaga kształcić umiejętność zastosowania analizy statystycznej w biologii oraz rozwiązywania krzyżówek genetycznych za pomocą Samouczków, a także elementów Sposób na zadania oraz Zadania powtórzeniowe. Rozwija umiejętność rozwiązywania zadań typu maturalnego za pomocą elementu Wiesz, umiesz, zdasz.

Dr Jurgowiak jest także  autorem  książki  Biologia-przed egzaminem na akademie medyczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1999; oraz współautorem podręcznika Biologia na czasie 3, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa  2014, 2017; oraz rozdziałów np. w podręcznikach „Na pograniczu chemii i biologii” Wydawnictwo Naukowe UAM.

Nasz naukowiec współautorem podręcznika dla maturzystów - grafika