Staż w Chorwacji w ramach Programu Erasmus+

Praktyki wakacyjne po IV roku studiów na kierunku analityka medyczna realizowałyśmy w chorwackim szpitalu uniwersyteckim Klinički Bolnički Centar (KBC) Rijeka w ramach programu Erasmus+. Obejmowały one obowiązkowe trzy tygodnie stażu w pracowni hematologii i koagulologii oraz tydzień w pracowni serologicznej. Jednak ze względu na dwumiesięczny pobyt za granicą, miałyśmy także okazję odbyć praktykę w pracowni mikrobiologicznej.

Szpital KBC Rijeka mieści się w trzech lokalizacjach, zatem mogłyśmy poznać pracę zarówno w szpitalu Sušak, gdzie wykonywałyśmy podstawowe badania hematologiczne, jak i w szpitalu
w centrum Rijeki, gdzie przeprowadzałyśmy poszerzoną diagnostykę, z powodu licznych patologii krwi obecnych u pacjentów oddziału hematologicznego. Poza rozwinięciem swoich umiejętności komunikacyjnych i językowych, poznałyśmy obsługę aparatów hematologicznych i koagulologicznych oraz wykonywałyśmy, barwiłyśmy i oceniałyśmy mikroskopowo rozmazy krwi obwodowej bardzo dużej grupy pacjentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat oglądanego rozmazu krwi obwodowej pracownicy laboratorium z chęcią służyli wyjaśnieniem i zwracali uwagę na charakterystyczne komórki krwi. Dodatkowo miałyśmy również okazję uczestniczyć w wykonywaniu badań metodą cytometrii przepływowej, oznaczałyśmy manualnie grupy krwi w układzie AB0 i RhD, określałyśmy miano przeciwciał, wykonywałyśmy przeglądowe badania przeciwciał
w pośrednim i bezpośrednim teście antyglobulinowym oraz obserwowałyśmy wykonywanie badania w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR.

Po praktykach w szpitalu, popołudnie mogłyśmy spędzać korzystając z uroków pięknych plaż, słońca i morza. Mimo iż Rijeka jest miastem portowym, a nie typowo turystycznym kierunkiem na mapie Chorwacji, w jej obrębie znajduje się kilka plaż i panuje przyjemny ciepły klimat. Podczas weekendów, gdy miałyśmy więcej wolnego czasu, wybierałyśmy się na krótkie wycieczki do bardziej turystycznych miejscowości. Mogłyśmy podziwiać tam zabytki, kulturę, cieszyć się pięknem południowej przyrody oraz skosztować śródziemnomorskiej kuchni pełnej ryb i owoców morza. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ciekawym i pięknym krajem jest Chorwacja. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich turystów.

Wyjazd był dla nas niezwykle rozwijającym doświadczeniem. Pozwolił poznać pracę
w zagranicznym laboratorium diagnostycznym, poszerzyć wiedzę na temat różnych metod badawczych oraz rozwinąć umiejętności komunikacyjne. Jesteśmy pewne, że staż ten dał nam niezastąpioną naukę, cenną w przyszłej pracy zawodowej.

Dziękujemy bardzo Dziekanowi Wydziału Farmaceutycznego prof. Stefanowi Kruszewskiemu za możliwość udziału w wyjeździe i okazane wsparcie, a także pełnomocnikowi ds. mobilności dr hab. Arturowi Słomce, prof. UMK za pomoc przy aplikacji do programu.

Studentki V roku analityki medycznej - Marta Góralska i Julia Jaskulska

Jeziora Plitwickie Ocena morfologiczna rozmazow krwi obwodowej Plaa w miejscowoci Moenika Draga Staż w pracowni mikrobiologicznej
Studentki analityki medycznej z pracownikami laboratorium 1 Wykonywanie rozmazu krwi obwodowej Chorwackie specjały Port w Rijece

fot. nadesłane