HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Patent na wynalazek naukowców z Wydziału Farmaceutycznego CM

Patent na wynalazek naukowców z Wydziału Farmaceutycznego CM

 

Dnia 3 lutego 2022 roku został opatentowany wynalazek pn. “Preparat o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus i sposób wytwarzania preparatu o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus” autorstwa dr. hab. Daniela Załuskiego, prof. UMK oraz dr. Rafała Kuźniewskiego z Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji, Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.

Rozwój nauk podstawowych sprawia, że obecnie coraz lepiej rozumiemy istotę wielu chorób. Szybka progresja tzw. chorób cywilizacyjnych wymaga stałego poszukiwania nowych, lepszych surowców pochodzenia naturalnego, które wspomagają walkę z nimi, działając na kilku płaszczyznach. Wzrost zainteresowania społeczeństwa stosowaniem preparatów pochodzenia roślinnego, tzw. plant-based products, czy pharma-nutrition products, wymaga by producenci zawarli w swojej ofercie takie właśnie preparaty. Tendencja ta wiąże się nie tylko z poszerzaniem asortymentu, lecz również ma wpływ na wyznaczanie zakresu badań naukowych.

Przedmiotem wynalazku jest preparat adaptogenny tworzony na bazie ekstraktów z korzenii E. senticosus, łączący w sobie cechy związków lipofilnych i polarnych z naryngeniną o działaniu immunostymulującym. Potencjalne przeznaczenie stosowania tego preparatu to podnoszenie odporności organizmu, wzmocnienie go i ochrona przed negatywnym działaniem czynników stresogennych o podłożu biologicznym, chemicznym oraz środowiskowym. Skład preparatu został dobrany eksperymentalnie, w oparciu o wykazanie optymalnej aktywności adaptogennej. Preparat zawiera tzw. total extract oraz naryngeninę. Na rynku polskim i europejskim nie stwierdzono obecności preparatu o podobnym składzie ani nie odnotowano opatentowanego tutaj sposobu produkcji.

Przewagą tego preparatu nad innymi podobnymi, obecnymi na rynku, jest zawartość związków czynnych hydrofilnych i lipofilnych, które działają synergistycznie. Ponadto naryngenina, flawonoid obecny m.in. w owocach cytrusowych, zwiększa proliferację ludzkich leukocytów.

Skan Decyzji Urzędu Patentowego