Święto Uniwersytetu

Święto Uniwersytetu

Uniwersytet 19 lutego obchodził urodziny swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbyły się w formule hybrydowej.

Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczęły się tradycyjnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 549. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Następnie uroczystości przeniosły się do Auli UMK. W związku z sytuacją epidemiczną stacjonarnie mogło uczestniczyć w nich tylko wąskie grono gości, wszyscy zainteresowani przebiegiem Święta mogli śledzić transmisję na stronach UMK TV:

- Tegoroczne Święto otwiera czas przygotowań do czekającej nas dokładnie za rok okrągłej, 550. rocznicy urodzin naszego patrona – podkreślił JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala w swoim wystąpieniu. - Przyszły rok będzie czasem, w którym szczególnie mocno przypominać będziemy dziedzictwo Mikołaja Kopernika, w tym jego przesłanie, które stało się dewizą toruńskiego uniwersytetu: Veritas in omnibus quaerenda est – We wszystkim szukać prawdy.

Fot. Jacek Smarz

Rektor przypomniał również cele, które stawia przed sobą UMK, a które precyzyjnie wytycza Strategia Uniwersytetu na najbliższe lata. – Strategia kładzie silny nacisk na rozwój naszego potencjału naukowego – mówił rektor. - We współczesnym świecie uniwersytety muszą już nie tylko prowadzić badania na najwyższym poziomie, lecz także szybko i skutecznie reagować na pojawiające się wyzwania społeczne. Trwający wciąż okres pandemii pokazał to w jednoznaczny sposób.

Podczas obchodów Święta nastąpiło także przekazanie dyplomów nowym doktorom habilitowanym oraz promocja doktorska z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek poszczególnych dziedzin, którzy złożyli ślubowanie w imieniu wszystkich doktorów.

Uroczystości towarzyszyło wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień - zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich.

Więcej informacji oraz galeria zdjęć z wydarzenia>>

— Redakcja