Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia jest szczególną datą na kartach historii polskiej transplantologii. Tego dnia w 1966r. odbyło się pierwsze w Polsce udane przeszczepienie nerki, które zostało przeprowadzone w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Upamiętniając tą wyjątkową datę, co roku w styczniu obchodzimy Dzień Transplantacji. Warto przy tej okazji wspomnieć o udanym przeszczepieniu szpiku, który odbył się w 28 listopada 1984 r. Natomiast pierwsza w Polsce udana transplantacja serca miała miejsce 5 listopada 1985 r., pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi.

Od czasu, gdy 26 stycznia 1966 r. skutecznie przeszczepiono pierwszą nerkę 19-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej, w Polsce narządy przeszczepiono niemal 37 tysiącom pacjentów. To populacja miasta. Celem obchodów tego dnia jest podkreślenie znaczenia przeszczepiania narządów, tkanek i komórek jako skutecznej, najlepszej, a w wielu przypadkach jedynej metody leczenia. Transplantacja ratuje życie, przedłuża je i poprawia jego jakość. Przeszczepienia komórek krwiotwórczych, tkanek i narządów wymagają chorzy dorośli i pediatryczni. Obecnie na transplantacje narządów czeka ok. 1800 osób, zaś ponad 3000 chorych oczekuje na przeszczepienie rogówki. Zrozumienie wartości decyzji o przekazaniu narządów, tkanek i komórek oraz rozmowa na ten temat z bliskimi pozwoli uratować życie i zdrowie wielu osób. Jest to także czas refleksji, wspomnienia o zmarłych dawcach, ich rodzinach, żywych dawcach, biorcach, chorych oczekujących na przeszczepienie, personelu medycznym oraz wszystkich osobach, które wspólnie i solidarnie przyczyniają się do tej wyjątkowej dziedziny medycyny - mówi dr n. med. Aleksandra Woderska-Jasińska, wojewódzki koordynator Poltransplantu z Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej CM UMK.

Transplantologia jest obszarem medycyny, która na tym etapie rozwoju nie ma szans funkcjonować bez społecznej akceptacji. Tutaj człowiek pomaga człowiekowi. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczne w zakresie przeszczepiania narządów. W Polsce zgodnie z prawem brak sprzeciwu na pobranie narządów i tkanek po śmierci, może skutkować ich pobraniem dla chorych oczekujących na przeszczepienie. W praktyce to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu. 

Grafika,  niebieskie tło, na pierwszym planie 2 osoby zbudowane z czerwonych cegieł, w niektórych miejscach brakuje cegieł.