Sobota dla tętniaka

Sobota dla tętniaka

                            Logo Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy - 1937

SOBOTA DLA TĘTNIAKA 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM BEZPŁATNYCH BADAŃ PRZESIEWOWYCH

W KIERUNKU TETNIAKA AORTY BRZUSZNEJ

Tętniak nie boli – proste badanie może uratować życie!

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy prowadzi akcję bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć tętniaka aorty brzusznej. Na badanie może zgłosić się każdy mieszkaniec regionu po ukończeniu 65 r.ż. Badanie polega na wykonaniu USG okolic brzucha. Jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta.

Aorta jest główną tętnicą naszego ciała, która transportuje natlenioną krew od serca do pozostałych części ciała. Termin „tętniak aorty” odnosi się do jej patologicznego poszerzenia. Wykrywa się go u około 3-6% mężczyzn oraz około 1,3% u kobiet, po 65 roku życia. Co istotne, tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje żadnych objawów.  Najczęściej bywa on przypadkowo wykrywany podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn.

Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w medycynie, śmiertelność z powodu pękniętego tętniaka jest nadal ciągle bardzo wysoka i sięga nawet  80-90%. Z tego powodu jego wczesne wykrycie w przesiewowym badaniu USG daje możliwość przeprowadzenia operacji, która może uratować życie chorego.

Pacjenci najczęściej nie wiedzą, że są chorzy. Tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów. Aorta to główne naczynie krwionośne człowieka. Tętniak powstaje, kiedy aorta rozszerza się. U co trzeciej osoby pęka. Połowa pacjentów z pękniętym tętniakiem umiera, zanim zdąży dojechać do szpitala. W naszych warunkach, ale także europejskich, jesteśmy w stanie uratować około 20 proc. osób. 80 proc. z tych chorych umiera i to umiera najczęściej natychmiastowo.

prof. Arkadiusz Jawień, Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

 

2 października w sobotę w Szpitalu Jurasza odbędzie się Dzień Profilaktyki Tętniaka Aorty Brzusznej „SOBOTA DLA TĘTNIAKA”. Osoby zainteresowane wykonaniem profilaktycznego badania USG prosimy koniecznie o wcześniejszą telefoniczną rejestrację pod nr.: 885-999-003

Miejsce wykonywania badań:

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

Zespół Poradni Specjalistycznych - parter

 

 ulotka - 2 starsze osoby i informacje dot. wydarzenia: OGÓLNOPOLSKI PROGRAM BEZPŁATNYCH BADAŃ PRZESIEWOWYCH  W KIERUNKU TETNIAKA AORTY BRZUSZNEJ