Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

                         

Maj obfituje w święta dedykowane zawodom medycznym. Jednym z istotniejszych świąt jest Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, który przypada 14 maja. Jest to święto obchodzone przez wszystkich farmaceutów niezależnie od miejsca ich pracy. 

Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku w Turcji.  Z racji, że jest to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru. Z kart historii, wybór dnia na 14 maja dotyczy okresu panowania sułtana osmańskiego Mahmuda II (1785–1839). Znany był on ze swoich szeroko zakrojonych reform prawnych i wojskowych. Zrewolucjonizował również turecki system edukacji. Jedną z jego ważniejszych reform było utworzenie 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole. Upamiętniwszy tę datę, w 1968 roku ustanowiono 14 maja Dniem Farmaceuty. 

Dzień Farmaceuty jest okazją do zwrócenia uwagi na zawód farmaceuty, niezwykle potrzebny i odpowiedzialny, bez którego nie byłoby kompleksowej opieki nad pacjentem. Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku innych profesji medycznych dni farmaceuty obchodzimy również we wrześniu. 25 września przypada bowiem Światowy dzień Farmaceuty, a 26 września, w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza.

Dziękujemy wszystkim Farmaceutom za trud jaki wkładacie w swoje obowiązki. Jednocześnie życzymy  satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby Wasza wiedza i umiejętności zostały w pełni wykorzystane i docenione. 

Dzień farmaceuty - baner, dłoń w rękawiczce trzyma długopis nad napisem