Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy

Astma oskrzelowa to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce chorują na nią ponad 4 miliony osób, zarówno dorośli, jak i dzieci. Niestety tylko ok. 2 mln pacjentów ma świadomość swojej choroby i jest aktywnie leczona. Pozostali nie mają rozpoznania choroby. Dlatego tak ważna jest wiedza o objawach astmy. Podstawowym celem leczenia astmy jest opanowanie przyczyn choroby, czyli czynnika zapalnego, a nie objawów choroby, czyli skurczu oskrzeli. Podstawą leczenia astmy jest stosowanie leków przeciwzapalnych, a więc wziewnych kortykosteroidów. Pacjenci mogą sporadycznie korzystać z krótko działających leków rozszerzających oskrzela, a w bardziej zaawansowanej astmie stosuje się również długo działające leki rozszerzające oskrzela. Właściwie kontrolowana astma nie powinna dawać szczególnych objawów, tym samym pacjent nie powinien mieć napadów duszności, kaszlu czy świstów w klatce piersiowej.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, zazwyczaj o podłożu alergicznym. Jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Szacuje się, że w Europie cierpi na astmę ponad 70 mln osób, a w Polsce ok. 10% populacji, tj. ok. 4 mln. Problem ma charakter globalny, stąd obchodzony w pierwszy wtorek maja, od ponad dwudziestu lat, Światowy Dzień Astmy – mówi prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi, Kierownik Katedry Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK.

Światowy Dzień Astmy ma bardzo ważne znaczenie dla kształtowania społecznej świadomości dotyczącej astmy oraz zwrócenia uwagi na zapewnienie powszechnej, efektywnej i nowoczesnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. Nasz zespół od wielu lat bierze aktywny udział w wydarzeniach edukacyjnych, warsztatach, spotkaniach, konferencjach prasowych, które zwykle towarzyszą obchodom Światowego Dnia Astmy. Astma jest chorobą nieuleczalną, stosując jednak odpowiednie leki można ją w pełni kontrolować, w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum, prowadzić aktywny tryb życia, a nawet uprawiać sport na poziomie reprezentacyjnym. Pod naszą opieką, tj. Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych CM UMK znajduje się większość chorych naszego regionu. Jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce prowadzimy aż 3 programy oparte na podawaniu leków biologicznych. Stały się one prawdziwym przełomem w leczeniu astmy ciężkiej i wielu chorym nie tylko poprawiły jakość życia, ale pozwoliły powrócić do normalnej aktywności zawodowej. Bardzo ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest edukacja chorych i ich rodzin oraz prowadzenie działań profilaktycznych mających zapobiegać rozwojowi choroby, takich jak np. immunoterapia swoista, która chroni osoby z alergicznym nieżytem nosa przed rozwinięciem astmy oskrzelowej – dopowiada prof. Bartuzi. 

Inhalator