Naukowcy w walce z COVID-19

Naukowcy w walce z COVID-19

Pracownicy Katedry Informatyki Stosowanej i Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK otrzymali grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu "System ekspercki wspomagający lekarza w sterowaniu respiratorem". Przeprowadzą go we współpracy z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii szpitala w Grudziądzu.

Z ramienia UMK projekt współtworzą: dr hab. Rafał Adamczakprof. UMKprof. dr hab. Oleksandr Sokolovmgr inż. Michał Joachimiakdr hab. Krzysztof Grąbczewski i dr Marek Grochowski z Katedry Informatyki Stosowanej oraz dr hab. Katarzyna Sierakowska, prof. UMK i dr Michalina Kołodziejczak z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK.

Celem projektu jest stworzenie systemu eksperckiego, opartego o algorytmy sztucznej inteligencji, który na podstawie danych o stanie
pacjenta pobieranych w czasie rzeczywistym z respiratora, kardiomonitora oraz analizatora gazometrii, jak również wyników badań
laboratoryjnych, jest w stanie określać wartości ustawienia respiratora, tj. ciśnienia, objętości, przepływu i częstości.

W programie NCBiR "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19" naukowcy otrzymali dofinansowanie w wysokości 2,6 mln zł. Projekt będzie realizowany do lutego 2022 roku.

Więcej informacji

fot. Nadesłane, WFAiIS - pracownicy