Pink Lips Project

Pink Lips Project

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim projekcie o nazwie „Pink Lips Project”. Akcja ta jest organizowana w trakcie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w tym roku przypada w dniach 18-24 stycznia 2021 roku. W tym czasie budynki w całej Polsce zaświecą na różowo.

“Pink Lips Project" został stworzony w celu szerzenia wiedzy na temat zachorowań na raka szyjki macicy. Każdego roku blisko 3 500 Polek usłyszy niepomyślną diagnozę, a jedynie połowa z nich zostanie wyleczona. Dlaczego? Powodem jest m.in. zbyt późno wykonana cytologia. Wierzymy, że najlepszą metodą prewencji jest profilaktyka, a najlepszą metodą profilaktyki jest edukacja. 

Z tego powodu IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz zaprasza na webinaria i relacje live za pośrednictwem mediów społecznościowych, dzięki którym bez wychodzenia z domu będzie można dowiedzieć się m.in. jak "zaopiekować się” swoim zdrowiem i badać się "cytoLOGICZNIE”.

Dnia 19.01 o godz 20.00 rozpocznie się webinar z aż trzema prelegentkami. Pierwszą z nich będzie dr hab. Marzena Samardakiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, która poprowadzi warsztaty dotyczące umiejętności, bądź sztuki (jak mówi sama Pani Doktor) przekazywania złych informacji. Będzie można dowiedzieć się jakie trudności można napotkać w komunikacji z osobą chorą na nowotwór - zarówno od strony lekarza, jak i rodziny. W drugiej części wystąpi Pani Joanna Gawlak-Kaczmarzyk. Absolwentka CM UMK przybliży zasady prawidłowego żywienia w onkologii, a całe spotkanie zakończy historia Pani Idy Karpińskiej - Prezes Ogólnopolskiej Organizacji "Kwiat Kobiecości”. Dzięki Pani Idzie będzie można przekonać się, że nowotwór to nie wyrok i nie tylko można z nim wygrać, ale także znaleźć siłę i motywację do pomagania innym kobietom.
https://fb.me/e/1RZQmPyta

Kolejnego dnia - 20.01 o godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie z dr Agnieszką Nalewczyńską - lekarzem medycyny estetycznej, a także specjalistką ginekologii i położnictwa. Pani Doktor odpowie na pytania dotyczące cytologii, szczepionek przeciwko HPV, a także przedstawi temat medycyny estetycznej w ginekologii. 
https://fb.me/e/j9QeqlLv2

Tydzień profilaktyki zostanie zakończony relacją live dnia 23.01 o godz. 16.00 za pośrednictwem Facebooka. Trzy studentki medycyny – Paulina Prudzic, Kasia Magdziak oraz Anna Markiewicz zaprezentują na fantomach jak prawidłowo przeprowadzać samobadanie piersi, jąder oraz istotę badania cytologicznego.
https://www.facebook.com/oddzialbydgoszcz

W ramach #PinkChallenge zachęcamy wszystkie kobiety, bez względu na wiek, do pomalowania ust na różowo jako symbol walki z rakiem szyjki macicy, a także jako gest szacunku i podziwu dla kobiet walczących z tym groźnym nowotworem. 

Akcja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i Prorektora ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy - Pani Prof. dr hab. Kornelii Kędziory-Kornatowskiej oraz Patronatem prof. dr hab. n. med. Roberta Spaczyńskiego - Konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, prof. dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego - Konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej i prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia - Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Patronat medialny sprawuje TVP3 Bydgoszcz i Radio ESKA.

Zachęcamy do udziału w akcji i poszerzania swojej wiedzy na temat raka szyjki macicy. Pamiętajmy - jeśli mamy zadbać o swoje zdrowie, róbmy to regularnie, nie tylko w ramach różowego tygodnia! 

Paulina Prudzic
Koordynatorka Lokalna Projektu "Pink Lips Project"
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz

Pink Lips Project - plakat