Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych

Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych

 

18 listopada 2020 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wykonano po raz pierwszy zabieg udrożnienia dróg łzowych z wykorzystaniem technologii laserów światłowodowych. Zabieg przeprowadzili prof. UMK Maciej Wróbel z Katedry Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej CM UMK oraz dr Albert Włodarczyk z Kliniki Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1.

Technika leczenia niedrożności woreczka łzowego jest znana i dobrze opisana od lat, jednak rozwój technologii, możliwości miniaturyzacji sprzętu pozwalają obecnie na wykonanie operacji z minimalnym narażeniem pacjenta na ból i dyskomfort.

Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych (fot. nadesłane)Laserowe udrożnienie woreczka łzowego to technika operacyjna polegająca na wprowadzeniu wiązki światłowodu przez dolny punkt i kanalik łzowy do woreczka łzowego przez przewód łzowy i wykonanie połączenia z jamą nosa, tak by łzy swobodnie odpływały z worka spojówkowego do nosa w przypadku zaburzeń odpływu łez drogą naturalną.

Technika wykorzystana w leczeniu to minimum obciążenia dla pacjenta przy maksymalnej skuteczności leczenia. W porównaniu do klasycznego dostępu endoskopowego związanego z koniecznością usunięcia części kości łzowej i nacięcia woreczka łzowego, laserowe połączenie woreczka łzowego i jamy nosa jest znacznie szybsze. Wiąże się to również z dużo mniejszym uszkodzeniem tkanek powodując szybsze gojenie, mniejsze dolegliwości bólowe. Wiązkę światłowodu wprowadza przez naturalny otwór, czyli punkt łzowy średnicy 0,2-0,3mm. Dzięki tej technice możliwe jest wykonanie operacji bez pozostawienia blizn na twarzy pacjenta. U części pacjentów zabiegi mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym, redukując do minimum konieczność pobytów na oddziałach szpitalnych.

Sama technologia opiera się na wykorzystaniu światłowodu o średnicy rdzenia 600um oraz generatora wiązki światła laserowego o długości 980nm oraz 1470nm. Dzięki precyzyjnemu pozycjonowaniu wiązki lasera z uwidocznieniem miejsca połączenia woreczka łzowego i jamy nosa w obrazie endoskopowym, połączenie wykonywane jest bez ryzyka uszkodzenia otaczających tkanek.

Operacje laserowe niedrożności woreczka łzowego stanowią istotną alternatywę dla dostępów klasycznych szczególnie w przypadkach pourazowych niedrożności, np. po załamaniach w zakresie kości twarzoczaszki, gdzie minimalizowanie ryzyka okołooperacyjnego jest kluczowym aspektem. Oczywiście istnieją ograniczenia dla takiej techniki operacyjnej głównie w zakresie anatomii nosa i zatok, z tego względu pacjenci oprócz konsultacji okulistycznej wymagają wcześniejszego przygotowania laryngologicznego.

Obecnie przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów leczenie niedrożności dróg łzowych jest bezpieczniejsze, szybsze, tańsze, bardziej efektywne dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi – takich jak lasery diodowe.

Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych (fot. nadesłane) Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych (fot. nadesłane)

 

 fot. nadesłane