COVID-19    WRACAMY NA ZAJĘCIA STACJONARNE  

Inauguracja roku akademickiego

Inauguracja roku akademickiego

1 października Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował nowy rok akademicki. - Musimy nieustannie dbać o poziom badań naukowych i tworzyć dla nich coraz lepsze warunki - podkreślił w swoim wystąpieniu nowy rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. - Moim szczególnym zobowiązaniem będzie dbanie o równomierny rozwój Uniwersytetu oraz jego wewnętrzną integrację.

W związku z rozpoczynającą się kadencją władz Uniwersytetu uroczystość otworzyło przekazanie insygniów rektorskich rektorowi prof. Andrzejowi Sokali przez ustępującego rektora prof. Andrzeja Tretyna, który - zgodnie z uniwersytecką tradycją – wygłosił również wykład inauguracyjny.

Mimo reżimu sanitarnego inauguracji tradycyjnie towarzyszyła immatrykulacja studentów I roku. W imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie na ręce Rektora złożyli przedstawiciele wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas postępowania rekrutacyjnego. Do społeczności akademickiej włączeni zostali również uczniowie rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, którzy złożyli ślubowanie.

W trakcie uroczystości były rektor Tretyn został także uhonorowany medalem Thorunium – najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Torunia.

Podczas uroczystości wyróżniono "najlepszych na UMK".

Tytuł Najlepszego Absolwenta otrzymał mgr Hubert Jóźwiak, który ukończył studia drugiego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku fizyka. Młody naukowiec tytuł Najlepszego Absolwenta odebrał już po raz drugi! Poprzedni przypadł mu dwa lata temu po zakończeniu studiów licencjackich. Tytułem Najlepszego Studenta Senat UMK uhonorował Marcina Dorochowicza, studenta prawa z Wydziału Prawa i Administracji, a Najlepszego Studenta Sportowca – Patrycję Lorkowską, kolarkę reprezentującą barwy TKK PACIFIC oraz studentkę kierunku sport i wellness na UMK.

Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w edycji 3-letniej został Jakub Kwiatkowski, a w edycji 4-letniej – Piotr Karbowski.

Specjalne wyróżnienie za szczególnie znaczące osiągnięcia w międzynarodowych zawodach matematycznych i rozsławienie imienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2019/2020 Senat przyznał zespołowi studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki w składzie: Karolina Wojtyniak i Kamil Dunst.

W związku z sytuacją epidemiczną tegoroczne uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym, a co za tym idzie – w gronie znacznie bardziej kameralnym niż w minionych latach. Cała społeczność mogła śledzić przebieg inauguracji dzięki transmisji, której zapis jest dostępny na stronie www.tv.umk.pl.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia >>