2020 Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera w województwie kujawsko-pomorskim

2020 Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera w województwie kujawsko-pomorskim

 

Prof. L. Rydygier i asystenci na obrazie Leona Wyczółkowskiego z 1897 / źródło: WikipediaW 2020 roku przypadają bardzo ważne rocznice związane z prof. dr. Ludwikiem Rydygierem tj. 170. – urodzin, 100. – śmierci, 140. – przeprowadzenia w Chełmnie pierwszej na świecie operacji częściowego wycięcia żołądka z nowotworem.

Wyrazem uznania dla tego wybitnego człowieka i jego wkładu w rozwój polskiej nauki i medycyny jest ustanowienie w województwie kujawsko-pomorskim Roku Ludwika Antoniego Rydygiera.

Profesor Ludwik Rydygier był światowej sławy polski chirurgiem, autorem wielu innowacyjnych technik operacyjnych, które dały początek nowym drogom rozwoju medycyny.

W 1880 roku przeprowadził pierwszy w Polsce (a drugi na świecie) zabieg wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, a w 1881 pierwszy w świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia.

W 1884 wprowadził nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego. Był też autorem nowej metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego.

Niektóre z wprowadzonych przez niego technik operacyjnych (z zakresu między innymi kardiochirurgii, chirurgii plastycznej, ortopedii, urologii, leczenia nowotworów żołądka i odbytnicy) stosuje się do dziś.

Profesor Ludwik Rydygier w 1889 roku zorganizował pierwszy zjazd chirurgów polskich z trzech zaborów, przede wszystkim zaś był inicjatorem i współtwórcą Towarzystwa Chirurgów Polskich. 

Na mocy Ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. imię Ludwika Rydygiera otrzymała Akademia Medyczna w Bydgoszczy (obecnie Collegium Medicum UMK).

Pełen biogram Ludwika Antoniego Rydygiera znajduje się na stronie >>

Ciekawe, co by nam dziś powiedział ;)

  ludwik  
  Rys. i przygotowanie techniczne: Jolanta Kilkowska