Nowa strona Biblioteki Medycznej

Nowa strona Biblioteki Medycznej

Z początkiem września 2020 roku pojawiła się nowa odsłona strony internetowej Biblioteki Medycznej CM UMK, nowocześniejsza i znacznie „lżejsza” od poprzedniej, bardziej przystosowana do potrzeb czytelników. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest automatyczne dostosowywanie do rozmiaru okna przeglądarki – treści wyświetlają się dobrze już nie tylko dużych ekranach (komputery), ale teraz również na smartfonach i tabletach. A z każdym rokiem udział urządzeń mobilnych w przeglądaniu stron WWW rośnie.  

Prócz informacji ogólnych (np. adres, kontakt, godziny otwarcia, formularze, regulaminy, historia Biblioteki, czy sposób konfiguracji sieci uczelnianej Eduroam) i dostępu do katalogów (przede wszystkim katalogu książek i czasopism, ale także katalogu zasobów elektronicznych), użytkownicy łatwiej uzyskają informacje związane z bibliometrią i przekazywaniem materiałów do Sekcji Bibliografii i Analiz Bibliometrycznych, szybszy dostęp do Regionalnego Centrum Informacji Medycznej oraz możliwość szkolenia bibliotecznego – obowiązkowego dla studentów pierwszego roku, choć przydatnego dla wszystkich zainteresowanych. I tu mamy kolejną istotną zmianę – szkolenie biblioteczne będzie dostępne cały czas, a nie tylko w okresie od października do stycznia, jak dotychczas. Liczymy na to, że w ten sposób czytelnicy rzadziej odwiedzający bibliotekę, łatwiej będą mogli z niej korzystać, wykorzystując treści szkolenia jako pewnego rodzaju przewodnik po bibliotece.

Na pierwszym planie znajduje się Multiwyszukiwarka, dzięki której można przeszukać całość zasobów bibliotecznych (katalogi Biblioteki Medycznej i Biblioteki Uniwersyteckiej, artykuły obcojęzyczne ze wszystkich baz dostępnych w Uczelni, a także artykuły polskie dostępne na zasadach open access). Zakładka „Katalog Biblioteki Medycznej” umożliwia wyszukanie i zamówienie książek z konta czytelnika, „Lista A-Z” pozwala na przeszukanie zbioru książek i czasopism elektronicznych, natomiast „PBL” prowadzi do Polskiej Bibliografii Lekarskiej, bazy polskich artykułów biomedycznych.

Istotnym elementem pozostaje Czytelnia on-line, czyli miejsce, w którym zgromadzono wszystkie bazy dostępne dla studentów i pracowników Collegium Medicum, z których można korzystać z sieci uczelnianej (w tym części komputerów w szpitalach uniwersyteckich), bądź z dowolnego komputera, o ile użytkownik dysponuje uczelnianym adresem e-mailowym i ma uprawnienia do korzystania z Centralnego Punktu Logowania. Z baz na podkreślenie zasługuje Polska Bibliografia Lekarska – jedyna, w której można znaleźć polskie artykuły biomedyczne (a ściślej mówiąc – ich streszczenia), kolekcje najbardziej poczytnych podręczników w języku polskim (m.in. „Anatomii” Grey’a, „Atlasu anatomii” Nettera, „Diagnozy klinicznej” MacLeoda, „Farmakologii” Danysza, „Fizjologii człowieka” Konturka poprzez E-Library oraz książek PWN i PZWL na platformie IbukLibra), atlas anatomiczny Ackland’s Video Atlas, platforma edukacyjna Access Medicine oraz Clinical Key – anglojęzyczna, wszechstronna (książki, artykuły z czasopism, multimedia) baza wydawnictwa Elsevier.

Strona nie stroni od Aktualności – najnowszych wieści z Biblioteki, a także umożliwia przejrzenie wszystkich dotychczas wydanych numerów pisma uczelnianego „Wiadomości Akademickie”, którego siedziba mieści się właśnie w Bibliotece.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony internetowej Biblioteki Medycznej, pozostając z nadzieją, że spełni ona oczekiwania czytelników.

Monika Kubiak, Krzysztof Brzeziński

  biblio 2