HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Życzenia dla naszych MAM

Życzenia dla naszych MAM

Kochane Mamy,
w dniu Waszego Święta ślemy Wam najserdeczniejsze i najszczersze życzenia. Chcemy Wam podziękować za obecność, wytrwałą wiarę w nasze możliwości, a przede wszystkim niegasnącą miłość, która wędruje z nami poprzez kolejne etapy życia. Słowa nie oddadzą tego, co chcemy Wam dziś powiedziedzieć. Każdy z nas, z osobna, dziękuje swojej mamie za indywidualne doświadczenia, ale wspólnie życzymy KAŻDEJ MAMIE jak najwięcej słońca i mnóstwa powodów do uśmiechu ♥

W uczelni medycznej pośród wielu kierunków, jeden szczególnie dedykowany jest postaci matki. Położnictwo, bo o nim mowa, to kierunek adresowany głównie do kobiet, które działają na rzecz innych kobiet. Położne wspierają młode mamy od chwili ciąży, poprzez narodziny dziecka, po okres połogu. Położnictwo to jeden z tych zawodów, który ma bardzo długą historię i znakomitą tradycję.
Praca w tym zawodzie wymaga wielu specjalistycznych umiejętności medycznych, ale też od położników oczekuje się dużych pokładów empatii i zaangażowania, które wzbudzają zaufanie wśród pacjentek. Oznacza to, że praca w tym zawodzie nie jest stworzona dla każdego. Jest natomiast pracą z pasją i corocznie znajdują się chętni, którzy zasilają szeregi studentów kierunku położnictwa.

Przypominając skąd pochodzi historia Święta Mamy sięgamy do czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki we współczesnej formie, został zapoczątkowany najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpowszechnić stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce. Od tego momentu corocznie 26 maja obchodzimy to wyjątkowe święto.

  Dla naszych mam - foto  

Foto. Mariusz Kowalikowski