Naukowcy z CM UMK ekspresowo wykrywają SARS-CoV-2

Naukowcy z CM UMK ekspresowo wykrywają SARS-CoV-2

 Dr Agnieszka Mikucka i dr Tomasz Bogiel z Katedry Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK i Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy znaleźli się w zespole, który wprowadził badania pozwalające wykryć bezpośrednio w materiale klinicznym wirusa SARS-CoV-2. I to w zaledwie 3 godziny!

Prace prowadzone były z wykorzystaniem aparatu BD MAX (Becton Dickinson) w oparciu o metodę PCR z odwrotną transkrypcją i detekcją w czasie rzeczywistym (Real - Time RT - PCR) oraz testy z certyfikatem IVD.

System BD MAX jest w pełni zintegrowaną, zautomatyzowaną platformą, która wykonuje ekstrakcję kwasu nukleinowego i reakcję PCR, umożliwiając równoczesną ocenę występowania materiału genetycznego koronawirusa w 24 próbkach klinicznych, z uzyskaniem ostatecznego wyniku w czasie około 3 godzin. Jest to aktualnie jedno z najszybszych w Polsce narzędzi służących do całkowicie zautomatyzowanego wykrywania obecności RNA SARS-CoV-2, przy zachowaniu bardzo wysokiej czułości i swoistości wyników wykonywanych oznaczeń.

Co więcej, wykorzystanie możliwości platformy minimalizuje kontakt personelu z potencjalnie zakaźnym materiałem klinicznym, zmniejszając ryzyko zakażenia oraz zapewniając bezpieczeństwo w laboratorium mikrobiologicznym.

Badaniami objęci zostali pacjenci szpitali województwa kujawsko-pomorskiego, u których wystąpiły objawy wskazujące na zakażenie COVID-19 oraz personel medyczny, włączony do badań ze wskazań epidemiologicznych.

Badania są finansowane z funduszy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.