Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum

Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum

W setną rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski, z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, na budynku będącym główną siedzibą Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 15, została odsłonięta jedna z pięciu pamiątkowych tablic, poświęcona generałowi Józefowi Hallerowi. Kolejne tablice w dniach 20 i 22 stycznia dedykowane Ojcom Polskiej Niepodległości, zostaną odsłonięte przy ul. Gdańskiej 14 i w dwóch miejscach przy ul. Jagiellońskiej. Z kolei 22 stycznia zostanie odsłonięta tablica na Starym Rynku 24.

Przed pierwszą wojną światową i w okresie międzywojennym w dzisiejszej siedzibie Collegium Medicum UMK mieścił się szpital garnizonowy, który gen. Józef Haller odwiedził podczas swojej pierwszej wizyty w Bydgoszczy w listopadzie 1920 r. przy okazji inspekcji lokalnych placówek Polskiego Czerwonego Krzyża.

Józef Haller – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich. Dowódca II Brygady Legionów, twórca „Błękitnej Armii” we Francji oraz Armii Ochotniczej. Wizyta generała w ówczesnym szpitalu garnizonowym była jedną z wielu wizyt  „błękitnego generała” w Bydgoszczy w okresie międzywojennym.

Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 1 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 2

 

Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 3 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto. 4 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 5
Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 6 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 7 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 8
Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 9 Pamiątkowa tablica na budynku Collegium Medicum foto 10

foto. Mariusz Kowalikowski

  Tablica: 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski