Msza w intencji śp. Rektora

21 grudnia 2019r. w związku z przypadającą w tym roku 10 rocznicą śmierci założyciela i pierwszego Rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy, śp. profesora Jana Domaniewskiego odbędzie się msza w jego intencji.

Msza odbędzie się o godz. 18:00 w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu  przy ul. ks. Henryka Mrossa 1.

Prof. zw. dr hab. Jan Domaniewski urodził się w 1928 w Warszawie, zmarł w 2009 r. w Bydgoszczy. Był patomorfologiem, współtwórcą i wieloletnim Rektorem Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Doktorem honoris causa swojej Alma Mater (2004). W czasie okupacji hitlerowskiej wstąpił do tajnego harcerstwa – Szarych Szeregów, po czym przeszedł do dywersji Armii Krajowej – Kedyw-17. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Ukończył gdańską Akademię Medyczną (1952), tam też obronił doktorat (1964). Habilitację uzyskał w Studium Doskonalenia Lekarzy w Warszawie (1969). Pracował w Szpitalu Miejskim w Elblągu (1952-1958). W 1959 r. został kierownikiem Zakładu Patomorfologii w Szpitalu Wojewódzkim w Bydgoszczy, a w 1975 r. został kierownikiem zamiejscowego Oddziału Wydziału Lekarskiego filii AMG w Bydgoszczy. Od 1979 r. pełnił funkcję dziekana II Wydziału Lekarskiego. W 1984 r. doprowadził do utworzenia Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Czterokrotny Rektor Uczelni. Wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Patomorfologii Klinicznej Akademii Medycznej w Bydgoszczy (1984-2008). Od 2008 r. pracował w Zakładzie Patologii Nowotworów i Patomorfologii Collegium Medicum UMK. Członek Polskiego Towarzystwa Patologów, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, Związku Powstańców Warszawskich w Bydgoszczy.

Profesor Jan Domaniewski otrzymał wiele orderów i odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Prof. Jan Domaniewski – Bydgoszczanin Roku 2002, Medal marszałka województwa kujawsko-pomorskiego „Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis” oraz wiele innych.