Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca

Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca

 

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. IDF) i Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO). Data nie jest przypadkowa – 14 listopada przypada bowiem rocznica urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1922 r. W związku z tym wydarzeniem Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zaprasza na coroczną akcję profilaktyczną “Skonsultuj z Farmaceutą – Cukrzyca”.

Celem opieki farmaceutycznej w cukrzycy jest bowiem nie tylko prawidłowo prowadzona farmakoterapia, ale także profilaktyka i odpowiednio wczesne wykrycie choroby, szczególnie u osób z grup ryzyka. Polskie apteki odwiedza średnio 2 miliony pacjentów dziennie. Każdego dnia magistrowie farmacji nie tylko wydają leki, ale również udzielają porad. To ogromna i odpowiedzialna rola w procesie edukacji i profilaktyki zdrowotnej.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2000 r. było 171 mln ludzi chorych na cukrzycę, zaś w 2030 r. liczba ta ma ulec dwukrotnemu zwiększeniu. Co my, jako przyszli farmaceuci, możemy zrobić, aby zapobiec temu niepokojącemu trendowi?

           30 listopada w 11 największych miastach Polski organizujemy akcję edukacyjną, podczas której specjalnie przygotowani wolontariusze wykonywać będą podstawowe badania medyczne. Akcja ma za zadanie zwrócenie uwagi na chorobę cywilizacyjną, jaką jest cukrzyca. W Bydgoszczy odbędzie się ona w Centrum Handlowym „RONDO” 30. Listopada (sobota) w godzinach od 9:00 do 16:00. Naszymi wolontariuszami będą m.in. farmaceuci, studenci farmacji, analityki medycznej.

Dla zainteresowanych oferujemy bezpłatny:
-pomiar glukozy we krwi,
-pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
-pomiar zawartości tkanki tłuszczowej,
-analizę składu ciała,
-porady mgr farmacji.

oraz kącik dla Najmłodszych, gdzie dzieci będą mogły spędzić miło i kreatywnie czas!

Każdy pacjent będzie mógł skonsultować swoje wyniki z odpowiednio wykształconą kadrą medyczną. Ponadto nasi wolontariusze będą podpowiadać jak skutecznie wdrożyć zdrowe nawyki do naszego życia i zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych stanowisk, a w szczególności osoby z grup ryzyka: osoby otyłe, o małej aktywności fizycznej, z chorobami układu krążenia, kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników oraz te, które urodziły dziecko o masie powyżej 4 kilogramów.  Baner z logo PTSF, napisem 30 listopada 2019 9:00 - 16:00, na dole logo Rondo Centrum Handlowe, po prawej stronie grafika farmaceuty z dymkiem "Skonsultuj z farmaceutą"