Czy istnieje „gejowski gen”? O genetycznych uwarunkowaniach homoseksualizmu i innych złożonych zachowaniach słów kilka

Czy istnieje „gejowski gen”? O genetycznych uwarunkowaniach homoseksualizmu i innych złożonych zachowaniach słów kilka

20 listopada 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład prof. dr hab. Tomasza Grzybowskiego „Czy istnieje „gejowski gen”? O genetycznych uwarunkowaniach homoseksualizmu i innych złożonych zachowaniach słów kilka”.

Genetyczne uwarunkowania złożonych zachowań człowieka są od dawna przedmiotem zainteresowania badaczy zajmujących się tzw. genetyką behawioru. W ostatnim czasie pojawiły się w środowisku naukowym nowe głosy w dyskusji na temat roli genów w kształtowaniu zachowań homoseksualnych. Wykład w przystępny sposób przybliży tą wielowątkową  problematykę, począwszy od metod i założeń przyjmowanych w tego rodzaju badaniach, poprzez dotychczasowe ustalenia, aż do możliwych wniosków o charakterze praktycznym. Czy istnieje coś takiego jak „gen gejowski”? Jak zinterpretować ewentualne asocjacje pewnych wariantów DNA z zachowaniami homoseksualnymi z punktu widzenia ewolucyjnego? Czy można przewidzieć „fenotyp homo” na postawie badania nieznanej próbki DNA i w jakikolwiek sposób praktycznie wykorzystać wynik takiej analizy? W treści wykładu znajdą się próby odpowiedzi na te pytania, sformułowane na podstawie wyników rzeczywistych naukowych badań, nie zaś popularnych wyobrażeń i publicystycznych skrótów myślowych.

Więcej informacji podczas wykładu.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli 35 w budynku Wydziału Farmaceutycznego  Collegium Medicum UMK przy ul. Dr. A. Jurasza 2 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

 

Wszystkie propozycje z XXVI edycji dostępnę są na stronie >>

  Medyczna Środa 26 baner