Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) czy stanowi realne zagrożenie - przyszłość czy teraźniejszość?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) czy stanowi realne zagrożenie - przyszłość czy teraźniejszość?

13 listopada 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr. med. Pawła Rajewskiego, prof. WSG pt. „Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) czy stanowi realne zagrożenie - przyszłość czy teraźniejszość?”

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD) jest obecnie najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie i dotyczy około 25% populacji oraz jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w Stanach Zjednoczonych.

NAFLD charakteryzuję się nadmiernym gromadzeniem się tłuszczów w wątrobie ( stłuszczenie w ponad 5% hepatocytów w badaniu hist-pat. tkanki wątrobowej), któremu u osób nienadużywających alkoholu (<30 g etanolu u mężczyzn i <20 g etanolu u kobiet) towarzyszy insulinooporność.

NAFLD obejmuje dwie jednostki chorobowe: niealkoholowe stłuszczenie wątroby - NAFL i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby - NASH, a w szerszych pojęciu nawet cztery, wliczając w to powikłania choroby jakimi są marskość wątroby – cirrhosis -NAFLD i rak wątrobowokomórkowy skojarzony z NAFLD – NAFLD -HCC.

Więcej informacji podczas wykładu.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli 35 w budynku Wydziału Farmaceutycznego  Collegium Medicum UMK przy ul. Dr. A. Jurasza 2 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Wszystkie propozycje z XXVI edycji dostępnę są na stronie >>

  Medyczna Środa 26 baner