120 urodziny aspiryny

30 października br. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK pt. „120 urodziny aspiryny” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

10 sierpnia 1897 roku w laboratorium Friedrich Bayer & Co. w Wuppertal dr Felix Hoffmann po raz pierwszy zsyntetyzował chemicznie czystą i stabilną postać kwasu acetylosalicylowego. W styczniu 1899 r. związek otrzymał nazwę Aspiryna i był sprzedawany przez firmę Bayer na całym świecie jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwgorączkowy. Jest to pierwszy lek, który uzyskano w pełni syntetycznie, a jego wytworzenie uznaje się za początek przemysłu farmaceutycznego! 20 lipca 1969 roku jako niezbędne wyposażenie statku kosmicznego, aspiryna znalazła się w apteczce statku Apollo 11 i razem z astronautami wylądowała na Księżycu. W 1978 roku opublikowano dowody na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału lub udaru przy regularnym stosowaniu aspiryny u osób z problemami układu krwionośnego. W 1982 roku brytyjski farmakolog sir John Vane otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii medycyny za odkrycie, że przeciwzapalne właściwości aspiryny wynikają z jej zdolności do hamowania wytwarzania przez organizm prostaglandyn, które przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych.
W 1991 roku lek ten jako najczęściej kupowany środek przeciwbólowy na świecie po raz pierwszy znalazł się w
Księdze Rekordów Guinessa.

Na wykład zapraszamy do budynku Wydziału Farmaceutycznego
(ul. dr. A. Jurasza 2 w Bydgoszczy) do auli 35 mieszczącej się na parterze.

Spotkanie rozpocznie się o 18:00.

Zapraszamy serdecznie❗️

Wszystkie propozycje z XXVI edycji dostępnę są na stronie

Medyczna Środa 26 baner