Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK

Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK

Chór Collegium Medicum UMK, prowadzony przez prof. Janusza Staneckiego w dniach od 22 do 26 sierpnia br. wziął udział w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ohrid w Macedonii.

         W Konkursie wzięły udział 24 zespoły chóralne z całej Europy (m.in. z Węgier,Turcji, Danii, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, i oczywiście Polski) oraz cztery zespoły poza konkursem. Z naszego kraju przyjechały do Ohrid niezwykle renomowane zespoły Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Chór Uniwersytetu Technologicznego w Łodzi, Schola Cantorum Bialostociensis, Chór Kantylena z Lublina i oczywiście Chór Collegium Medicum UMK. Zespół bydgoskich medyków od 30 lat prowadzi prof. Janusz Stanecki, przy współpracy Anny Kocent (asystent dyrygenta, specjalista w dziedzinie emisji głosu). Chór jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w ubiegłym zdobył Grand Prix w St. Petersburgu.

         Udział Chóru Collegium Medicum UMK w macedońskim Konkursie zakończył się dla niego niezwykłym sukcesem. Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem macedońskiego dyrygenta i kompozytora Zapro Zaprova przyznało naszemu Chórowi 95,67 pkt. na 100 możliwych. Była to trzecia punktacja całości konkursu we wszystkich kategoriach (o pół punktu więcej zdobył chór białostocki a o jeden punkt więcej Bogazici Youth Choir z Istambułu w Turcji). Tym samym nasz zespół, ku wielkiej radości dyrygenta i wszystkich chórzystów zakwalifikowany został do finałowej piątki, która stoczyła walkę w dodatkowym przesłuchaniu w dniu 26 sierpnia 2019 r. o Grand Prix (oprócz trzech wymienionych zespołów do tego elitarnego grona dołączył jeszcze Chór im. Jana Szyrockiego ze Szczecina oraz kolejny chór turecki – Dokuz Eylul University Choir z Izmir).

         Podczas uroczystości wręczenia nagród okazało się, że Chór Collegium Medicum UMK zdobył również jedną z najbardziej prestiżowych nagród dodatkowych Konkursu  Avard Tomislaw Zografski za najlepsze wykonanie kompozycji T. Zografskiego, nieżyjącego już znakomitego kompozytora i dyrygenta. Partię solową wykonał Adam Kujawski.

         Przesłuchania do Nagrody Grand Prix były niezwykle zacięte. Nie liczyła się punktacja uzyskana podczas pierwszej fazy Konkursu. Jak przekazał Przewodniczący Jury Zaprov liczyły się w nich tylko dwa zespoły- turecki z Istambułu i nasz – bydgoski! Ostatecznie wybór Jury padł na Bogazici Youth Choir.

         Jest to jeden z największych sukcesów Chóru Collegium Medicum UMK w jego prawie 35 letniej historii.

Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK - foto. 1 Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK - foto. 2
Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK - foto. 3 Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK - foto. 4
Międzynarodowy sukces Chóru Collegium Medicum UMK - foto. 5  foto.  Foundation "Tomislav Zografski"