HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Bydgoszcz wita!

Bydgoszcz wita!

Może jej dobrze nie znacie, może nie wiecie z czego słynie, i że jest taka piękna! Najpiękniejsza dla bydgoszczan i niezwykle przyjazna dla swoich gości. Teraz wita właśnie Was zapraszając do bliższego poznania. Spędzicie razem trochę czasu ;)

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70).

Bydgoszcz to miasto o wielowiekowej tradycji, które zachwyca przede wszystkim położeniem nad rzeką przecinającą centrum miasta. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta. 

  Bydgoszcz wita!  


Rzeka w Bydgoszcz
y przepływa przez samo centrum miasta i wokół niej skupionych jest wiele atrakcji turystycznych. Dzięki Brdzie panuje tu wyjątkowa atmosfera sprzyjająca spacerom wzdłuż bulwarów, rejsom po Brdzie, dzięki którym poznać można różnorodne urządzenia hydrotechniczne. Wyspa Młyńska przestrzenne serce Bydgoszczy. Zielona enklawa w samym centrum 360-tysięcznego, tętniącego życiem miasta.

Bydgoszcz to miasto bardzo przyjazne rozwerzysom. Bydgoskim Rowerem Aglomeracyjnym podróżował już chyba każdy mieszkaniec miasta. Równie popularna jest komunikacja miejska. W celu wykupienia biletu miesięcznego trzeba założyć kartę miejską. Więcej informacji na temat karty miejskiej znajdziecieTUTAJ

Wszystkim aktywnie uprawiającym sport Bydgoszcz szczególnie przypadnie do gustu. Wieloletnią działalność prowadzą tu kluby i instytucje sportowe znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Liczne obiekty sportowe nieraz  były świadkami historycznych wydarzeń. Tor regatowy w Brdyujściu, Hala Sportowo-Widowiskowa "Łuczniczka", Stadion Zawiszy to areny międzynarodowych rozgrywek wielu dyscyplin. Z Bydgoszczy pochodzą i tu trenowali najwięksi mistrzowie kraju, Europy, świata, bohaterowie igrzysk olimpijskich. By być na bieżąco sprawdzajcie listę najbliższych wydarzeń sportowych


Atrakcyjna Bydgoszcz

"Przechodzący przez rzekę"
zawitał do Bydgoszczy 1 maja 2004 dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Autorem tej niezwykłej rzeźby jest Jerzy Kędziora. Fenomenem rzeźby jest fakt, iż umieszczono ją nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami. Rzeźba "Łuczniczka" - foto

W północnej części miasta, zaledwie 5 km od centrum, znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku- Myślęcinek. Jeden z największych w Polsce kompleksów rekreacyjnych zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne, nawet z stuletnimi okazami drzew.

Piękna i posągowa „Łuczniczka” stała na placu Teatralnym, na skwerze obok nieistniejącego już Teatru Miejskiego, budząc oburzenie co bardziej pruderyjnych bydgoszczan. Dziś kameralny posąg „Łuczniczki”, wyniesiony do roli jednego zsymboli Bydgoszczy, stoi vis à vis Teatru Polskiego w parku im. Jana Kochanowskiego. 

Fontanna "Potop"Monumentalna fontanna „Potop” znajduje się dziś w  parku im. Kazimierza Wielkiego nieopodal pl. Wolności. Ten efektowny monument, autorstwa Ferdynanda Lepckego stanął w tym miejscu w 1904 r., w ówczesnym ogrodzie Regencji bydgoskiej.To największe dzieło artysty budziło zachwyt i do 1943 r. było jedną z większychatrakcji turystycznych Bydgoszczy. Niestety wartościowe rzeźbyuległy konfiskacie na cele wojenne. Dziś dzięki zawiązanemu w 2004 r. społecznemu komitetowi odbudowy fontanny, odlana z brązu, wielofigurowa, wiernie zrekonstruowana scena z biblijnego potopu umieszczona w odrestaurowanej niecce i okolona poddaną renowacji mozaiką jest jednym z najokazalszych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Inicjatorem odbudowy fontanny Potop był Prof. Zygmunt Mackiewiczwspółtwórca Akademii Kanał Bydgoski - fotoMedycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, wieloletni, ceniony nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń młodzieży i lekarzy chirurgów.
                                                        Kanał Bydgoski to wielka, hydrotechniczna myśl podjęta za czasów Królestwa Polskiego, dopracowana i zrealizowana tuż po I rozbiorze Polski w latach 1773-1774 za panowania Fryderyka II władcy Prus, która dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Bydgoszczy.

Jednak nie wszystkie bydgoskie atrakcje skumulowane są nad rzeką. Unikatowe i wielokrotnie nagradzane Exploseum oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu współtworzą bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i RzemiosłaTeH2O. Łączy on historie kilkunastu miejsc, które splatają ze sobą losy bydgoszczan z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła. 

To oczywiste, że Bydgoszcz uRZEKA! Mamy więc nadzieję, że poznacie się bliżej ♥♥♥

Więcej zdjęć pięknej Bydgoszczy znajdziecie w galerii >>

Foto. J.Kilkowska, A.Konopka