II edycja warsztatów w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK

II edycja warsztatów w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK
w ramach cyklu konferencji naukowo-szkoleniowych „Anestezjologia Interdyscyplinarna”

Rozpoznawanie śmierci mózgu

Z uwagi na duże zainteresowanie I edycją, która odbyła się dn. 10.06.2019 r. Organizatorzy cyklu konferencji „Anestezjologia Interdyscyplinarna” i Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK zapraszają na kolejne szkolenie w ramach pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim i najprawdopodobniej pierwszego w Polsce cyklu warsztatów – symulacji z wykorzystaniem symulatorów wysokiej wierności i programów wirtualnej rzeczywistości dla interdyscyplinarnego personelu medycznego.

Termin: 25 września 2019 r. / 15:30

Miejsce: Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK,

ul. Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy

W związku ze zbliżającymi się zmianami dotyczącymi kryteriów i sposobów stwierdzania śmierci mózgu zapraszamy personel medyczny interdyscyplinarnych specjalności uczestniczący w praktyce klinicznej w procesie diagnostyki śmierci mózgu do uczestnictwa w szkoleniu.

Warsztaty pod honorowym patronatem Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii w województwie kujawsko-pomorskim będą prowadzone przez multidyscyplinarny zespół dydaktyczny Collegium Medicum UMK oraz gościnnie - innych ośrodków akademickich.

W programie m.in. wystąpienie prof. dr hab. med. Romualda Bohatyrewicza (Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 PUM, Szczecin)
p.t. "Stwierdzanie śmierci mózgu według znowelizowanych kryteriów”.

I SESJA PLENARNA

15:30

Otwarcie warsztatów

dr hab. med. Katarzyna Sierakowska, Bydgoszcz

15:40

Zastosowanie symulatorów w edukacji medycznej

dr n. med. Mirosława Felsmann, Bydgoszcz

15:50

Stwierdzanie śmierci mózgu według znowelizowanych kryteriów.

Instrumentalne badania potwierdzające:

16:30

Obrazowanie śmierci mózgu

dr hab. med. Zbigniew Serafin, prof. UMK Bydgoszcz

16:45

USG przezczaszkowe.
Badania elektrofizjologiczne: EEG

dr hab. med. Grzegorz Kozera, Bydgoszcz

17:05

Badania elektrofizjologiczne: multimodalne potencjały wywołane

dr hab. med. Katarzyna Pawlak-Osińska,
prof. UMK, Bydgoszcz

Przerwa kawowa

II SESJA PRAKTYCZNA

Symulacje z wykorzystaniem symulatora wysokiej wierności w sali intensywnej terapii CSM CM UMK

17:20

Dokumentacja postępowania diagnostycznego śmierci mózgu

prof. dr hab. med. Romuald Bohatyrewicz, Szczecin

Diagnostyka śmierci mózgu: badania kliniczne. Symulacja wysokiej wierności – właściwości i możliwości symulatora HAL S3201.

Zespół dydaktyczny Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK  i Centrum Symulacji Medycznych CM UMK

18:15

Zespół dydaktyczny Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK  i Centrum Symulacji Medycznych CM UMK

Dokumentacja postępowania diagnostycznego śmierci mózgu

19:00

Debriefing i dyskusja

Zakończenie warsztatów dr hab. med. Katarzyna Sierakowska, Bydgoszcz

Kontynuację będą stanowić warsztaty:

Kwalifikacja zmarłego dawcy narządów i tkanek
Opieka nad zmarłym dawcą narządów i tkanek

Autoryzacja pobrania narządów i tkanek od dawcy zmarłego

Udział jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych liczba uczestników jest ograniczona.

Rejestracja:
kikanest@cm.umk.pl

W tytule wiadomości e-mail prosimy wpisać: „Warsztaty w CSM CM UMK 25.09.2019”, a w treści prosimy o podanie: imienia i nazwiska oraz specjalizacji/afiliacji

Zapraszamy!

logo CollMed im Ludwika Rydygiera UMK RGB poziom PL

fot. archiwum Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK

II edycja warsztatów w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK foto 1   budynek CSM
 II edycja warsztatów w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK  foto 2