Bydgoskie Igrzyska Symulacji Medycznej

Lokalne zawody symulacji medycznej organizowane są w ramach projektu „Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika” Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

1. „Ojciec i syn” – ostry zespół wieńcowy [ Scenariusz składał się z II etapów. W etapie I zespół ratowniczy otrzymał wezwanie do pacjenta z silnym bólem zamostkowym, w domu pacjenta zespół ratowniczy zastaje agresywnego syna i wzywa policję. II etap przebiega w karetce w trakcie transportu pacjenta do szpitala. Mężczyzna, L70. Przytomny, leżący, spowolniały psycho-ruchowo. Zgłasza zamostkowy ból w klatce piersiowej o charakterze gniecenia, promieniujący do nadbrzusza, trwający od ok. godziny. Wymiotuje treścią pokarmową. Jęczy. Jest blady, spocony, z sinicą centralną i zwiększonym wysiłkiem oddechowym. Średnio współpracuje w badaniu przedmiotowym. Dokumentacja medyczna pacjenta dostępna jest na miejscu zdarzenia. Sam nie jest zorientowany co do przeszłości chorobowej.

2. Ostre zapalenie trzustki- scenariusz przebiega w sali szpitalnej Pacjentka 35 letnia, Małgorzata Kowalska, od 3 dni podaje dyskomfort w nadbrzuszu. Dzisiaj pojawił się ostry ból w okolicy pępka i w nadbrzuszu, z promieniowaniem do lewego górnego kwadrantu brzucha, nudności i wymioty nieprzynoszące ulgi . Pacjentka zawiadomiła służby ratownicze i została przetransportowana na SOR. Pacjentka w stanie średnio – ciężkim. Zadaniem zespołu jest kontrola parametrów hemodynamicznych, przeprowadzenie badań fizykalnych, zlecenie i interpretacja badań laboratoryjnych i obrazowych, ocena stopnia ciężkości i rokowania danej choroby (Atlanta), przekazanie informacji o pacjencie konsultantowi (ISBAR , RVSP) , intensywna płyno – terapia, środki przeciwbólowe, rozważenie o terapii przyczynowej. Scenariusz kończy się decyzją o dalszym postępowaniu z pacjentką

3. „ Zupa”- SOR Dziecko poparzone. 6 – letnia dziewczynka (Małgosia) oparzyła się gorącym płynem/ zupą podczas zabawy z siostrą w domu. Ściągnęła obrus, na którym leżał talerz z zupą. Doszło do oparzenia tułowia i kończyny górnej. Matka dziecka była obecna w domu. Zawiadomiła służby ratownicze i czekała z dzieckiem w domu na pomoc. Zespół ZRM opatrzył rany jałowymi gazami nasączonymi solą fizjologiczną, wdrożył tlenoterapię bierną. Matka dziecka nie wyraziła zgody na założenie wkłucia obwodowego u dziewczynki. Dziecko trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy, Dziewczynka leży na łóżku szpitalnym, jest spokojna, płaczliwa, wyraźnie po niej widać że coś ją boli. Okryta jest folią NRC, ma założone wąsy tlenowe. W Sali jest mama dziecka i dwóch ratowników z wypełnioną kartą MCR.

4. Ciężki stan przedrzucawkowy – scenariusz przebiega w Sali porodowej – pacjentka lat 36 w 25 tygodniu ciąży, od wieczora dnia poprzedniego ma silne bóle głowy. W dniu dzisiejszym rano zaczął odchodzić płyn owodniowy stan się pogorszył nasilił się ból głowy, dodatkowo zgłasza szum w uszach, mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia i świadomości oraz ból w nadbrzuszu. Ma uczucie parcia na mocz ale nie może go oddać.

Procedury: Ocena EKG, wykonanie intubacji, sprawdzian z anatomii, manipulacja narzędziami laparoskopowymi.

Grupa zwycięzców tegorocznych zawodów, to: Malwina Kosińska Sebastian Andrzej Kołsut Patryk Krzewiński Miłosz Kawecki Kuba Sampolski

Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska Bydgoskie Igrzyska

Zdjęcia wykonał: Mariusz Kowalikowski