Proteza oczodołu i gałki ocznej

Proteza oczodołu i gałki ocznej

Zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. n. med. Pawła Burduka, kierownika Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej CM UMK przeprowadził pierwszą w Polsce operację mocowania protezy gałki ocznej i oczodołu na implantach kostnych Vistafix (implanty mocowane bezpośrednio w czaszce).

19 marca 2019r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela odbyła się konferencja prasowa poświęcona przeprowadzonej w placówce operacji, dzięki której pacjentka po utracie oka może korzystać z pierwszej w Polsce protezy gałki ocznej i oczodołu mocowanej na implantach kostnych Vistafix (implanty mocowane bezpośrednio w czaszce). Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce, a jednocześnie jedna z pierwszych w Europie.

Operacja onkologiczna, którą pani Lucyna przeszła 8 lat temu, wymagała usunięcia prawego oka i całego oczodołu. By umożliwić pacjentce normalne funkcjonowanie, zaopatrzono ją w protezę przymocowaną do oprawek okularów. Było to jednak rozwiązanie niedoskonałe. – Protezy starszego typu nie są doskonałe, bo w momencie zdjęcia okularów albo na skutek przypadkowego potrącenia odsłania się przestrzeń oczodołu. Dochodzi do obnażenia miejsca, którego chory nie chce pokazywać – wyjaśnia dr Paweł Burduk.

Dotychczasową protezę zastąpiło rozwiązanie bazujące na implantach systemu Vistafix. W tym systemie tytanowe elementy wkręcane są bezpośrednio do kości czaszki i po zrośnięciu się tkanek stają się stabilnym i niezawodnym systemem mocowania protezy.

Samą operację poprzedziły analizy i testy wykonane na modelu 3D, odwzorowującym czaszkę pani Lucyny w skali 1:1. Było to konieczne, by przewidzieć liczbę implantów, zaplanować ich miejsce i kąt osadzenia.

Operację osadzenia implantów Vistafix przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela 18 grudnia 2018r., a po zagojeniu i wrośnięciu implantów łódzka pracownia protetyki twarzy przygotowała nową protezę. System mocowania protez na implantach Vistafix może być stosowany u pacjentów, którzy od urodzenia bądź na skutek chorób lub urazów pozbawieni są ucha, nosa, oczodołu czy nawet dużej części twarzy. Stabilność protezy, wygoda jej używania, a przede wszystkim – skuteczne i pewne zamaskowanie ubytku ma dla chorych ogromne znaczenie. Pozwala na normalne funkcjonowanie rodzinne, społeczne i zawodowe.

Przeprowadzenie operacji wszczepienia implantów Vistafix do kości oczodołu jest kolejnym krokiem w rozwoju kompetencji naszego Szpitala. Placówka jest już przygotowana do zastosowania tego rozwiązania u innych pacjentów, a zebrane doświadczenia i materiały posłużą również w pracy dydaktycznej ze studentami Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Obejrzyj film pt. "Proteza oczodołu i gałki ocznej"

proteza 1 proteza 2
proteza 3 proteza 4