Czynniki ryzyka choroby Parkinsona - co nowego

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona - co nowego

3 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr Moniki Zawadki-Kunikowskiej pt. „Czynniki ryzyka choroby Parkinsona - co nowego?” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. 

Chorobę Parkinsona (Parkinson’s disease - PD) zalicza się do grupy chorób neurodegeneracyjnych, w których proces zniszczenia komórek nerwowych rozpoczyna się jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych.
Zapadalność i częstość występowania PD w wieku powyżej 60 lat rośnie w sposób wykładniczy. Szczyt zachorowania znajduje się pomiędzy 55-60 r.ż. chociaż znane są przypadki wcześniejszego zachorowania, poniżej 40 lat, tzw. parkinsonizmu o wczesnym początku. Kobiety chorują rzadziej na PD, co może być związane z ochronną rolą estrogenów w tej chorobie.
Wykazano, że częstość występowania łagodnych objawów parkinsonowskich rośnie wraz z wiekiem, gdyż obserwuje się je u 15-31% osób po 65 r.ż. oraz u ponad 50% osób po 85 r.ż. Nie jest do końca jasne to, w jaki sposób starzenie ma powodować chorobę.
Przyczyna PD nadal pozostaje nieznana, a obecne dowody naukowe potwierdzają hipotezę, że jest to schorzenie uwarunkowane wieloczynnikowo, w którym  na predyspozycję genetyczne nakładają się czynniki środowiskowe. W wielu publikacjach opisuje się, że w grupie podwyższonego ryzyka PD są osoby żyjące w warunkach wiejskich i pijących wodę studzienną a także przewlekła ekspozycja zawodowa na kontakt z metalami ciężkimi (ołów, mangan, rtęć). Liczne badania u ludzi i zwierząt, pozwoliły na wysnucie hipotezy wskazującej na szczególny wpływ procesu zapalnego na neurodegenerację komórek mózgowych w chorobie Parkinsona. Jednakże ostatnie wieloośrodkowe badania u osób z PD dotyczące przewlekłego stosowania leków przeciwzapalnych nie potwierdziły hipotezy sugerującej, że przeciwzapalne leczenie może wpływać na przebieg lub pojawienie się chorób neurodegeneracyjnych. Obserwacja ta skłania do szukania innych przyczyn czynników biorących udział w patogenezie PD.
Wykazano, że palenie tytoniu, picie alkoholu, herbaty, kawy związane jest ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na PD. Istnieją również dowody wskazujące, na ochronny efekt ciąży. Mechanizm ochronnego działania palenia tytoniu nie jest do końca jasny. Najnowsze publikacje wskazują również na istotną rolę aktywności fizycznej w prewencji chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy. 

Wstęp wolny. 

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!MIEJSCE:


google map Aula Collegium Medicum UMK
Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 13fbMedyczna Środa w Collegium Medicum UMK

foto ico Galeria zdjęć z XXIV edycji MŚ

ytWykłady z poprzednich edycji MŚBliższe informacje można uzyskać u organizatora:
Dział Promocji i Informacji CM
Collegium Medicum w Bydgoszczy
ul. M. Curie Skłodowskiej 9
85-094 Bydgoszcz
budynek dydaktyczny patomorfologii, parter
tel. 52 585-38-19Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa" powstał z inicjatywy ówczesnej Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Tafil-Klawe wiosną 2007 r. Dotychczas w 24 edycjach odbyło się łącznie 317 spotkań, podczas których naukowcy Collegium Medicum w Bydgoszczy w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą (ARCHIWUM).

Organizatorem cyklu od początku jego powstania jest Dział Promocji i Informacji CM.
Koordynatorami cyklu byli:

  • dr hab. n. med. Wojciech Szczęsny (edycje I - XVI oraz od edycji XIX do dnia dzisiejszego)
  • dr hab. n. med. Beata Augustyńska (edycje I - XVI)
  • dr n. med. Marek Jurgowiak (od edycji XV do dnia dzisiejszego)RODO fotNa auli w trakcie wykładów wykonywane będą zdjęcia oraz nagrania w celu opublikowania ich w materiałach promocyjnych i marketingowych Uczelni. W przypadku zdjęć ogólnych, obejmujących całą aulę lub jej fragment przetwarzanie wizerunku odbywa się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Uczelni, a w przypadku zdjęć indywidualnych na podstawie Państwa zgody, która wyrażona jest poprzez wyraźne działanie potwierdzające jakim jest uczestnictwo w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na publikację zdjęcia, pomimo chęci uczestnictwa w wydarzeniu, prosimy o poinformowanie o tym fotografa/kamerzysty wyraźnym gestem w trakcie wykonywania zdjęcia/nagrania.
pdfInformacja o przetwarzaniu danych osobowych682.62 KB