Kobiety w historii nauki i medycyny

Kobiety w historii nauki i medycyny

6 października 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr. hab Wojciecha Szczęsnego pt. „Kobiety w historii nauki i medycyny” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Niektórzy uważają, że "nauka jest mężczyzną", a kobieta lekarz-zabiegowiec to coś niezwykle dziwnego. Już od początku cywilizacji kobiety zajmowały się nauką. Hypatia z Aleksandrii, Hetera Lais czy Antiochis z Tlos to tylko niektóre z nich. Wiele kobiet, o czym mówią egipskie papirusy i greckie księgi, zajmowały się medycyną robiąc to niekiedy znacznie lepiej niż mężczyźni. W Polsce zwłaszcza w okresie rozbiorów kobiety lekarki kształciły się poza granicami i wracały do ojczyzny, by tu krzewić wiedzę medyczną i pracować społecznie. Jedną z nich była siostra M. Skłodowskie-Curie. XX wiek przyniósł wiele zmian. Panteon kobiet naukowców powiększył się, a kilka z nich otrzymało nagrodę Nobla. Dziś nikogo nie dziwi kobieta lekarka, kobieta naukowiec. Czy aby na pewno? 

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!MIEJSCE:


google map Aula Collegium Medicum UMK
Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 13fbMedyczna Środa w Collegium Medicum UMK

foto ico Galeria zdjęć z XXIV edycji MŚ

ytWykłady z poprzednich edycji MŚBliższe informacje można uzyskać u organizatora:
Dział Promocji i Informacji CM
Collegium Medicum w Bydgoszczy
ul. M. Curie Skłodowskiej 9
85-094 Bydgoszcz
budynek dydaktyczny patomorfologii, parter
tel. 52 585-38-19Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa" powstał z inicjatywy ówczesnej Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Tafil-Klawe wiosną 2007 r. Dotychczas w 24 edycjach odbyło się łącznie 317 spotkań, podczas których naukowcy Collegium Medicum w Bydgoszczy w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą (ARCHIWUM).

Organizatorem cyklu od początku jego powstania jest Dział Promocji i Informacji CM.
Koordynatorami cyklu byli:

  • dr hab. n. med. Wojciech Szczęsny (edycje I - XVI oraz od edycji XIX do dnia dzisiejszego)
  • dr hab. n. med. Beata Augustyńska (edycje I - XVI)
  • dr n. med. Marek Jurgowiak (od edycji XV do dnia dzisiejszego)RODO fotNa auli w trakcie wykładów wykonywane będą zdjęcia oraz nagrania w celu opublikowania ich w materiałach promocyjnych i marketingowych Uczelni. W przypadku zdjęć ogólnych, obejmujących całą aulę lub jej fragment przetwarzanie wizerunku odbywa się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Uczelni, a w przypadku zdjęć indywidualnych na podstawie Państwa zgody, która wyrażona jest poprzez wyraźne działanie potwierdzające jakim jest uczestnictwo w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na publikację zdjęcia, pomimo chęci uczestnictwa w wydarzeniu, prosimy o poinformowanie o tym fotografa/kamerzysty wyraźnym gestem w trakcie wykonywania zdjęcia/nagrania.
pdfInformacja o przetwarzaniu danych osobowych682.62 KB