Pink Lips Project

Zarazd IFMSA Bydgoszcz Pink LipsW dniach 21-27 stycznia 2019 r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z powodu zatrważających statystyk dotyczących umieralności kobiet w Polsce na raka szyjki macicy, członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland stworzyli akcję pod nazwą „Pink Lips Project”, by edukować i zachęcać Polki do regularnych badań profilaktycznych oraz okazać gest solidarności i podziwu kobietom walczącym z tym groźnym nowotworem.

Akcja objęła swoim terytorium całą Polskę, dzięki czemu tysiące Polek wzięły udział w wyjątkowym wyzwaniu, publikując w portalach społecznościowych zdjęcia z różowymi ustami, czego celem było zachęcenie bliskich sobie kobiet do zadbania o własne zdrowie!

Z tej okazji na terenie Collegium Medicum UMK oraz całej Bydgoszczy można było wziąć udział w wielu wydarzeniach przygotowanych przez Stowarzyszenie działające w strukturach naszej Uczelni. Zorganizowane zostały między innymi warsztaty robienia różowego mydła w Muzeum Mydła i Historii Brudu, trening Zumby pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z Katedry Biologii Medycznej (mgr Marta Pawłowska oraz mgr Roland Wesołowski), a także różowa impreza dla mieszkańców Bydgoszczy w klubie Twenty. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły stoiska, na których studenci edukowali uczestników akcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy i nowotworów piersi, a wydarzeniami zainteresowały się między innymi radio ESKA oraz TVP3 Bydgoszcz.

Do projektu oprócz członków IFMSA-Poland włączyli się również studenci z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, którzy zorganizowali stoisko informacyjne na terenie Uczelni, a także studenci z Kosmetologicznej Organizacji Studenckiej, którzy wsparli stoisko IFMSA-Poland w Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy, wykonując masaże twarzy chętnym paniom.

Można było dostrzec, iż w tym szczególnym tygodniu budynek Collegium Medicum UMK przy ul. Karłowicza oraz Most Uniwersytecki w Bydgoszczy przyjęły wyjątkowy, bo również różowy kolor.

Patronat Honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Patronat Merytoryczny sprawowało Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Głęboko wierzymy, że miniony tydzień wpłynął na podniesienie świadomości kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i przyczyni się to do polepszenia statystyk szybkiego wykrywania tego nowotworu.

Budynek Karowicza Most Uniwersytecki Plakat Pink Lips
 Focus Pink Lips Project Zumba Pink Lips

Fot. Adrianna Ćwiertnia, Dominika Anzel (IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz)