Transplantacja nerek od dawców żywych - problemy etyczne i medyczne

Transplantacja nerek od dawców żywych - problemy etyczne i medyczne

14 listopada 2018 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr Aleksandry Woderskiej pt. „Transplantacja nerek od dawców żywych - problemy etyczne i medyczne” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Ze względu na dużą liczbę pacjentów wymagających terapii nerkozastępczej, niewystarczającą w stosunku do potrzeb liczbę przeszczepianych nerek i wielomiesięczny czas oczekiwania na przeszczepienie, alternatywą dla wielu chorych jest przeszczepienie nerki od dawcy żywego.

W Polsce liczba przeszczepień od dawców żywych jest zdecydowanie niższa niż w innych krajach europejskich. W 2015 roku w Polsce przeszczepiono 60 nerek pobranych od dawców żywych, co stanowi dotychczasowy rekord kraju w skali roku.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy od 18 lat przeprowadzane są przeszczepienia od dawców żywych (m.in. między rodzicami i dziećmi, rodzeństwem, małżonkami), zaś od 2016 r. także przeszczepienia krzyżowe (od żywych dawców niespokrewnionych w ramach Programu Wymiany Par).

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

MS banerek