Zakażenie wirusem E zapalenia wątroby - nowy, stary problem

Zakażenie wirusem E zapalenia wątroby - nowy, stary problem

24 października 2018 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr n. med. dr Doroty Dybowskiej pt. „Zakażenie wirusem E zapalenia wątroby – nowy, stary problem” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Wirus E zapalenia wątroby (HEV) został wykryty przez Balayana w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo sądzono, że jest on przyczyną zapaleń wątroby w krajach rozwijających się (genotyp 1 i 2). Aktualnie wiadomo, że występuje również endemicznie jako zoonoza w krajach rozwiniętych (genotyp 3 i 4). Prawdopodobnie tyko około 5% zarażonych pacjentów rozwija objawy ostrego zapalenia wątroby. Rzadko obserwuje się progresję do ostrej niewydolności tego narządu. Interesującym jest możliwość ponownego zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu E pomimo pojawienia się przeciwciał anty-HEY po pierwotnej infekcji. Głównym problemem klinicznym jest rozwój przewlekłego zapalenia wątroby u pacjentów z immunosupresją. W niektórych przypadkach obserwuje się progresję włóknienia i przebudowę marską wątroby. HEV może być przenoszone nie tylko jako zoonoza ale również poprzez transfuzję zarażonej krwi lub produktów krwiopochodnych. Niektóre państwa wprowadziły badania przesiewowe w kierunku zakażenia HEV u krwiodawców.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

MS banerek