Setny zabieg trombektomii

Trombektomia, fot. www.biziel.umk.pl22 września 2018 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy wykonano setny zabieg trombektomii mechanicznej. Liczba ta jest najwyższą spośród wykonanych zabiegów w ośrodkach Polski północnej.

Pierwszy tego typu zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w lutym 2016 r. inaugurując działalność Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu opartego na współpracy zespołu Pracowni Radiologii Zabiegowej z zespołem Kliniki Neurochirurgii i Neurologii.

Trombektomia jest szczególnie skuteczna w niedrożnościach dużych tętnic mózgowych. Bezpieczne okno czasowe dla trombektomii jest dłuższe (6 godzin), niż dla trombolizy dożylnej (4,5 godziny). Zabieg przeprowadza się z dostępu przez tętnicę udową. Przy pomocy odpowiednich cewników wewnątrznaczyniowych dochodzi się do zamkniętej tętnicy. Następnie trombektomem, który jest rodzajem zmodyfikowanego stentu lub cewnikiem aspiracyjnym usuwa się skrzeplinę.