Erasmus w Rijece

Erasmus w Rijece

razem najlepiejZastanawiacie się dokąd wyjechać na praktyki w ramach Programu Erasmus+? Poniższa relacja Waszych Koleżanek powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Rekrutacja na praktyki jest ciągła. Po prostu przyjdźcie do Działu Projektów i Współpracy Międzynarodowej CM.

"Każdemu kto marzy spędzić praktyki wakacyjne w ciepłym kraju i bałkańskim klimacie, kto pragnie połączyć przyjemne z pożytecznym, polecamy Chorwację! To były zdecydowanie wakacje pełne przygód, piłkarskich emocji i ciepłego słońca. Zdecydowanie polecamy Rijekę!

Oprócz tego, że Chorwacja sama w sobie ma wiele miejsc wpisanych na listę UNESCO, jak choćby Park Narodowy Jezior Plitwickich, Dubrownik, czy też Pałac Dioklecjana w Splicie. Widoki są po prostu rewelacyjne! Rijeka, to również wspaniały punkt wyjazdowy do innych krajów: Włochy i romantyczna Wenecja, Słowenia i Jezioro Bled, zapierające dech w piersiach góry w Bośni i Hercegowinie z piękną stolicą o tragicznej historii, schowaną pośród gór i wiele innych. W samej Rijece zaś naszym zdaniem, każdy znajdzie coś dla siebie: kamieniste plaże, ciepła, CZYSTA woda, piękne góry dookoła, półwysep Istrii, ale przede wszystkim serdeczni, przemili, otwarci i nastawieni z niesamowitą sympatią do Polaków Chorwaci. Bardzo wiele można nauczyć się od tego narodu pod kątem kultury zachowania i pozytywnego nastawienia :) Z tego względu, że Chorwaci to kraj turystów świetnie władają językiem angielskim i dogadacie się z nimi bez żadnego problemu. Poza tym, my Słowianie, jak wiadomo, mamy wspólny język.

Praktyki w szpitalu to była prawdziwa przyjemność, bardzo wiele aspektów i problemów medycznych, z którymi muszą borykać się na co dzień zbliżone są do tych w Polsce. Szpitale nie są tak doinwestowane, jak na Zachodzie Europy, natomiast samo podejście lekarzy do praktykantów jest jak już wcześniej wspomniałam bardzo pozytywne. Jeśli wyrazi się inicjatywę można w trakcie operacji asystować przy zabiegach, zadawać pytania, brać udział w raportach, a także uczestniczyć w pracy na Oddziale Ratunkowym. Lekarze chętnie dzielą się wiedzą i z pewnością będziemy wykorzystywać w dalszej pracy wiedzę i doświadczenie, które nabyłyśmy. Podczas zabiegów panuje miła atmosfera, także chodzenie na praktyki to była naprawdę czysta przyjemność.

Pieniądze z programu dostałyśmy już przed wyjazdem, co było dla nas istotną kwestią :) jeśli chodzi o ceny, oszczędzając trochę na jedzeniu, można zwiedzić naprawdę sporą część Europy. Bardzo wygodną i oszczędną kwestią jest również możliwość zakwaterowania w Akademiku. Również współpraca z tamtejszą koordynatorką godna polecenia. To były zdecydowanie Najlepsze Praktyki i Wakacje Życia!”

gondolier  głównie słońce, był też deszcz razem najlepiej! górskie przygody Słowenia (stolica) słoweńskie Alpy UNESCO górskie przygody Veliki Slap - Wielki Wodospad Wenecja widok z zamku Trsat (Rijeka) Wodospady - Jeziora Plitvickie smoki w Ljublanie jezioro Bled (Słowenia)

Tekst: Magdalena Matuszewska i Monika Mikołajek – absolwentki Wydziału Lekarskiego
Zdjęcia: Magdalena Matuszewska i Monika Mikołajek