Największy sukces w historii Chóru Collegium Medicum UMK

Największy sukces w historii Chóru Collegium Medicum UMK

Chór CM w St. Petersburgu, 2018W dniach 3-8 sierpnia 2018 r. w Sankt Petersburgu odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny SINGING WORLD im. Yurija Falika. W tym światowym wydarzeniu muzycznym uczestniczyło 40 zespołów chóralnych z całego świata, m.in. z Rosji, Kazachstanu, Łotwy, Izraela, Bułgarii, Holandii, Chin, Rumunii, Czech, Szwajcarii, Włoch i Meksyku. Jedynym zespołem reprezentującym Polskę był Chór Collegium Medicum UMK, prowadzony przez prof. Janusza Staneckiego.

Konkurs chóralny odbywał się w dniach 5-6 sierpnia 2018 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej nr 4. Bydgoski Chór wystąpił w trzech kategoriach: nr 3 - Chóry mieszane, nr 7 – Muzyka sakralna i nr 8 - Muzyka współczesna. W programie konkursowym znalazły się utwory kompozytorów polskich, rosyjskich i skandynawskich oraz specjalnie przygotowany utwór Patrona Festiwalu – Yurija Falika pt. „Gorad spit”. Zespoły chóralne oceniało pięcioosobowe międzynarodowe Jury, składające się z wybitnych osobowości świata muzycznego z Rosji, Estonii i Łotwy. Chór Collegium Medicum od wielu miesięcy przygotowywał się intensywnie do udziału w konkursie. Przed wyjazdem z Bydgoszczy odbyło się czterodniowe zgrupowanie, prowadzone przez prof. Janusza Staneckiego przy współudziale asystenta – Anny Kocent. Całoroczna praca studentów kierunków medycznych przyniosła znakomite efekty.

7 sierpnia 2018 r. w godzinach popołudniowych ogłoszono wyniki konkursu. Okazało się, że Chór Collegium Medicum UMK został zwycięzcą we wszystkich trzech kategoriach, w których wziął udział. Ponadto zespół otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę Specjalną, za najlepsze wykonanie utworu Patrona Festiwalu – Yurija Falika. Ogłoszono, że w dodatkowym konkursie o Grand Prix weźmie udział 11 zespołów chóralnych, w tym oczywiście nasz zespół. Konkurs ten odbył się tego samego dnia wieczorem. Ileż było radości, kiedy ogłoszono, że nasz zespół zdobył tę jedyną Nagrodę – Grand Prix Konkursu, a szef chóru otrzymał Nagrodę Specjalną – dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu. W historii Chóru Collegium Medicum UMK nigdy wcześniej nie udało się zdobyć tylu najwyższych nagród podczas tego niezwykle prestiżowego i silnie obsadzonego Konkursu.

Chór wystąpił dodatkowo podczas dwóch koncertów festiwalowych w Katedrze Kazańskiej (jedno z najbardziej znaczących miejsc w St. Petersburgu) oraz w Ewangelicko-Luterańskim Kościele św. Marii.

Pełna lista nagród i wyróżnień uzyskanych przez Chór Collegium Medicum UMK podczas Konkursu Chóralnego SINGING WORLD im. Yurija Falika w Sankt Petersurgu:

  1. Nagroda Główna – GRAND PRIX
  2. Nagroda Specjalna dla Najlepszego Dyrygenta – Janusz Stanecki
  3. Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Yurija Falika
  4. I Nagroda – kategoria 3. - Chóry mieszane
  5. I Nagroda – kategoria 7. - Muzyka sakralna
  6. I Nagroda – kategoria 8. - Muzyka współczesna

St. Petersburg 1 St. Petersburg 2 St. Petersburg 3

Chór Collegium Medicum UMK na Konkursie Chóralnym SINGING WORLD, St. Petersburg 2018

fot. Jan Duks