Rzeka Zdrowia – nurt dobrej energii porwał Bydgoszcz

Rzeka Zdrowia 20189 czerwca 2018 r. odbyła się pierwsza edycja „Rzeki Zdrowia” - wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bydgoszczy i było szeroko relacjonowane w lokalnych mediach. Akcja była wspaniałą okazją, aby poświęcić chwilę uwagi swojemu zdrowiu. Celem tej inicjatywy była i jest nadal chęć podniesienia stanu zdrowia mieszkańców Bydgoszczy, zaciekawienie bydgoszczan tematyką prozdrowotną oraz poszerzenie ich horyzontów medycznych. Każdy uczestnik tego bezpłatnego wydarzenia mógł między innymi: zasięgnąć porady farmaceutycznej, wykonać badanie wzroku, sprawdzić swoją siłę mięśniową i skład masy ciała, zbadać gęstość kości czy wykonać EKG. Na zainteresowanych czekał również kurs pierwszej pomocy. Dodatkowo, przeprowadzone zostały otwarte wykłady, a pierwszą, inauguracyjną prelekcję wygłosił prof. dr hab. n. med. Roman Junik przedstawiając praktyczne podejście do choroby dotykającej znaczną część społeczeństwa, jaką jest cukrzyca. Ponadto można było usłyszeć o antybiotykach i probiotykach (Zuzanna Bernaciak), naturalnych źródłach substancji o działaniu przeciwutleniającym (dr n. biol. Maciej Balcerek), czy o roślinach, które są podstawą leków (mgr Anna Adamkiewicz).

GALERIA ZDJĘĆ >>

Rzeka Zdrowia zrodziła się w umysłach i sercach członków Studenckiego Towarzystwa Naukowego Collegium Medicum w Bydgoszczy, a jej celem było wykorzystanie potencjału drzemiącego w studentach i wykładowcach naszej Alma Mater oraz spełnienie podstawowej potrzeby przyszłych i obecnych członków służby zdrowia, potrzeby pomagania. Rzeka Zdrowia nie odbyłaby się bez wsparcia Urzędu Miasta Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy, którym to instytucjom dziękujemy za wsparcie, a ich władzom: Prezydentowi Miasta Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu, Prorektorowi ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Grażynie Odrowąż-Sypniewskiej i dyrektorowi dr n. o zdr. inż. Jackowi Krysiowi dziękujemy za objęcie wydarzenia patronatem honorowym. W wyżej wymienionych jednostkach szczególną pomoc okazały: dyrektor Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta dr Agnieszka Bańkowska oraz mgr Beata Sobieszczyk ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

O zdrowie bydgoszczan dbały liczne koła naukowe:

• Studenckie Koło Kardiologii (opiekun prof. dr hab. Jacek Kubica)
  • Studenckie Koło Naukowe Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej (opiekun dr Maciej W. Socha)
  • Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii (opiekun prof. dr hab. n. med. Kornelia Kędziora- Kornatowska)
  • Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Procedur Pielęgniarskich (opiekun mgr Maria Budnik-Szymoniuk)
  • Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Psychiatrycznego (opiekun dr n. o zdr. Damian Czarnecki)
  • Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej (opiekun dr hab. n. med. Przemysław Paciorek)

Studenckie Towarzystwo Naukowe ma nadzieję, iż Rzeka Zdrowia znajdzie stałe i widoczne miejsce w kalendarzu imprez Bydgoszczy, dlatego serdecznie zachęca wszystkich studentów do współpracy przy tworzeniu przyszłych edycji, a mieszkańców do śledzenia naszych działań i przybycia na kolejną odsłonę powyższej inicjatywy.