Haploid Markers 2018 ”Inferring ancestry from DNA” za nami!

Haploid Markers 2018 ”Inferring ancestry from DNA” za nami!

Haploid Markers 2018W dniach 17-19 maja 2018 r. w centrum konferencyjnym Opera Nova w Bydgoszczy odbyła się zorganizowana przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK międzynarodowa konferencja Haploid Markers 2018. Jest to cykliczne przedsięwzięcie będące jednym z dwóch najważniejszych spotkań środowiska genetyków sądowych w skali całego świata.

Galeria zdjęć >>

Poprzednie edycje konferencji miały miejsce m. in. w Berlinie (Niemcy), Innsbrucku (Austria), Anconie (Włochy) czy Porto (Portugalia). W tym roku ponad 200 naukowców z 50 krajów całego świata przybyło do Bydgoszczy, aby dyskutować m.in. na temat predykcji pochodzenia biogeograficznego i etnicznego na podstawie sekwencji DNA dla celów kryminalistycznych. Wybór organizatora nie był dziełem przypadku, gdyż Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej CM UMK, kierowany przez prof. Tomasza Grzybowskiego jest znanym i cenionym na świecie ośrodkiem specjalizującym się w badaniach DNA dla celów sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem markerów haploidalnych – mitochondrialnego DNA i chromosomu Y. Wśród wykładowców plenarnych znalazły się wielkie autorytety w środowisku genetyków populacyjnych i sądowych – dr Chris Phillips z Uniwersytetu Santiago de Compostela (Hiszpania), prof. Mark Jobling z Uniwersytetu w Leicester (Wielka Brytania) oraz dr Chris Tyler-Smith z Wellcome Trust Sanger Institute (Wielka Brytania).

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG, International Society for Forensic Genetics), z przewodniczącym w osobie prof. Walthera Parsona (Austria) oraz członkami zarządu – prof. Peterem Schneiderem (Niemcy), dr Leonor Gusmao (Brazylia) oraz dr Mechthild Prinz (USA).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn oraz Prorektor ds. Collegium Medicum, prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska.

W ramach wytchnienia od wyczerpujących obrad i dyskusji naukowych, w piątkowy wieczór (18 maja), genialny tribute band „4 Szmery” zabrał uczestników konferencji w muzyczną podróż po twórczości zespołu AC/DC, ikony hard rocka.

Do zobaczenia następnym razem!