HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Zespół Przewlekłego Zmęczenia

Zespół Przewlekłego Zmęczenia

15 stycznia 2018 r. rozpoczął się pierwszy w Polsce innowacyjny projekt naukowo-badawczy dotyczący diagnostyki i terapii przewlekłego zmęczenia, realizowany przez Katedrę Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Collegium Medicum UMK.

Zespół Przewlekłego Zmęczenia (CFS, Chronic Fatigue Syndrome) to schorzenie charakteryzujące się nieuzasadnionym poczuciem zmęczenia utrzymującym się powyżej 6 miesięcy z towarzyszącymi objawami przypominającymi przeziębienie lub grypę. Zapadalność na świecie wynosi do 3% i ma tendencję wzrostową.

W pierwszym etapie projektu naukowcy z Katedry Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Collegium Medicum UMK przeprowadzą szczegółową diagnostykę zespołu przewlekłego zmęczenia, która obejmuje m.in. badanie wykonane przez lekarzy specjalistów, ilościową i jakościową ocenę zmęczenia, czynnościową ocenę układu sercowo-naczyniowego oraz autonomicznego układu nerwowego.

W drugim etapie pacjenci zostaną poddani spersonalizowanej terapii, obejmującej serię 10 zabiegów w kriokomorze ogólnoustrojowej oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia prowadzone przez specjalistę fizjoterapii (miejsce: PARiS)

Projekt badawczy realizowany jest we współpracy z Newcastle University oraz Oxford University, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Badań nad Zespołem Przewlekłego Zmęczenia CFS/ME.

Katedra prowadzi nabór pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia. Poszukiwane są osoby:

  • zdrowe tj. bez zdiagnozowanych przez lekarzy specjalistów chorób przewlekłych, odczuwających przewlekłe zmęczenie (powyżej 6 miesięcy).
  • w wieku: 25-55 lat

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą mailową: leczymyzmeczenie@gmail.com

Zespół Przewlekłego Zmęczenia - plakat