Medyczna Środa

Medyczna Środa

bakterie w przewodzie pokarmowym,grafika ilustracyjna6 grudnia 2017 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr n. med. Moniki Parzęckiej Zakładu Endoskopii i Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego Wieku Rozwojowego pt. „Helicobacter pylori - pospolite zakażenie - zagrożenia” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Zakażenie Helicobacter pylori należy do grupy powszechnych zakażeń populacyjnych (ok.70 % populacji polskiej). Bakteria bytuje w warstwie podśluzowej żołądka i może spowodować zmiany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, może być odpowiedzialna za owrzodzenia trawienne oraz rozwój zmian nowotworowych. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej w dzieciństwie, prawdopodobnie drogą ustno-pokarmową i kałowo-pokarmową. W 80-90% przypadków zakażenia Helicobacter pylori nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych, nie zawsze też objawy są związane z przewodem pokarmowym. Właściwa diagnostyka i prawidłowe leczenie doprowadza do eradykacji zakażenia.

Serdecznie zapraszamy.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów z XXII edycji >>

Medyczna Środa, plakat XXII edycji