Dlaczego wykonujemy badania prenatalne?

Dlaczego wykonujemy badania prenatalne?

grafika ilustracyjna - usg ciążowe29 listopada 2017 r. o godz. 18:00 zapraszamy osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów na wykład dr n. med. Magdaleny Pasińskiej z Katedry i Zakładu Genetyki Klinicznej pt. „Dlaczego wykonujemy badania prenatalne” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Wady płodu zarówno genetyczne jak i rozwojowe są jedną z głównych przyczyn poronień oraz nieprawidłowego rozwoju i zgonów w okresie niemowlęcym, a także chorób i zgonów w dzieciństwie oraz w okresie dojrzałości. Występują one u ok. 2-3% żywo urodzonych noworodków.

Około 50-60% wad wrodzonych ma nieznaną etiologię. 20% uwarunkowanych jest mieszanymi czynnikami genetyczno-środowiskowymi, 10% wrodzonych wad rozwojowych spowodowane jest aberracjami chromosomowymi, 7,5% mutacjami pojedynczych genów, 3% chorobami matki, 2% infekcjom i około 1,5% przyjmowaniem przez ciężarną leków, paleniem papierosów, piciem alkoholu lub ekspozycją na promienie rentgenowskie.

Niekorzystne czynniki środowiskowe mogą stanowić dodatkową przyczynę do powstawania wad rozwojowych u płodu. Do teratogennych czynników mogących wywołać wrodzone wady rozwojowe można zaliczyć niektóre choroby zakaźne kobiet (tj. różyczka, cytomegalia, toksoplazmoza), choroby metaboliczne matek w ciąży (cukrzyca) oraz przyjmowanie leków np. przeciwpadaczkowych. Istotny wpływ na wystąpienie wrodzonych wad rozwojowych ma też zanieczyszczenie środowiska. Wczesna diagnoza anomalii płodu jest ważna dla wielu kobiet z przyczyn natury psychologicznej, a także daje możliwość podjęcia wczesnego leczenia. Dzięki diagnostyce wykonywanej w pierwszym trymerze ciąży możliwe jest ograniczenie wykonywania ilości badań inwazyjnych u kobiet, które ze względu na wiek czy wcześniejsze urodzenie dziecka z zaburzeniem genetycznym, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka.

Obecnie, niektóre wady możemy leczyć wewnątrzmacicznie, ale często bardzo ważne jest, aby to dziecko urodziło się w konkretnym czasie, w konkretny sposób i w konkretnym miejscu, żeby czekał na nie odpowiedni sprzęt i specjalista, który się nim szybko zajmie.

Serdecznie zapraszamy.

Na wykłady zapraszamy w każdą środę o godz. 18:00 do auli Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.

Wstęp wolny.

Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane poszerzaniem medycznych horyzontów!

Kolejne wykłady z cyklu "Medyczna Środa" >>

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnym profilu Medycznej Środy na Facebooku >>

Zdjęcia z wykładów z XXII edycji >>

Medyczna Środa, plakat XXII edycji