Collegium Medicum UMK na czele konsorcjum wykonującego badania genetyczne dla IPN

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)4 października 2017 r. w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o współpracy w zakresie świadczenia specjalistycznych ekspertyz identyfikacji genetycznej przez Konsorcjum naukowo-badawcze o nazwie Grupa ds. Identyfikacji (na podstawie) DNA (GRID) na rzecz Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Na czele Konsorcjum GRID, obejmującego laboratoria genetyczno-sądowe sześciu uczelni medycznych stanęło Collegium Medicum UMK. Całość prac będzie koordynował prof. dr hab. Tomasz Grzybowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

W skład konsorcjum oprócz naszej uczelni weszły również: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)W imieniu konsorcjum GRID umowę podpisała Pani prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, Prorektor ds. Collegium Medicum, ze strony IPN natomiast Zastępca Prezesa, Pan dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Konsorcjum GRID będzie świadczyło specjalistyczne ekspertyzy naukowe oraz usługi badawcze związane z realizacją przez IPN zadań w postaci identyfikacji osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego oraz tych, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.

Dłuższa relacja z uroczystości podpisania umowy GRID–IPN znajduje się na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Woźniak (CM UMK) Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Woźniak (CM UMK) Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy IPN i Konsorcjum GRID w zakresie badań genetycznych, fot. Marcin Woźniak (CM UMK)

fot. (1-5) Marcin Jurkiewicz (IPN)
fot. (6-8) Marcin Woźniak (CM UMK)