Zawody Symulacji Medycznej

Zawody Symulacji Medycznej

Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”Reprezentacja Collegium Medicum UMK po raz pierwszy wzięła udział w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”. Zawody odbyły się w dniach 18-19 maja 2017 r. na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Reprezentacja naszej uczelni w składzie: Alicja Chmielewicz (pielęgniarstwo 1 rok st. I stopnia), Karolina Kłopotowska (pielęgniarstwo 1 rok, ratownictwo medyczne 3 rok), Tomasz Aleksiewicz (lekarski 4 rok) Miłosz Wardziński (pielęgniarstwo 3 rok) - lider zespołu oraz opiekun i trener grupy mgr Grzegorz Ulenberg (Zakład Pielęgniarstwa w Intensywnej Opiece Medycznej), przez dwa dni zmagała się z różnymi sytuacjami medycznymi, które z uwagi na miejsce odbywania zawodów tematycznie związane były ze Śląskiem.

W konkurencji o śląskiej nazwie „Hajer przodowy” uczestnicy zawodów wcielili się w rolę personelu medycznego, który został wezwany do kopalni węgla, gdzie doszło do zawalenia wyrobiska na skutek wybuchu gazu. Zawodnicy w asyście ratowników górniczych musieli udzielić pomocy medycznej trzem rannym górnikom. Dzięki współpracy z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM udało się stworzyć warunki zbliżone do realnych, z jakimi radzą sobie ratownicy podczas akcji w kopalniach.

Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”Kolejne zadanie o nazwie „Frela” dotyczyło pacjentki (żony jednego z rannych w wyniku wybuchu w kopalni), która w wyniku kompilacji różnego rodzaju dolegliwości chorobowych połączonych z ekstremalnym stresem doznała odklejenia łożyska i wymagała szybkich i zdecydowanych działań, które musieli podjąć uczestnicy zawodów.
Konkurencja o nazwie „Gryfny bajtel” rozpoczęła się gdy na świat przyszło dziecko pacjentki z poprzedniej symulacji. Zawodnicy w tej konkurencji musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu neonatologii.
Podczas kolejnego zadania „Hertzklekoty” ojciec poszkodowanego w wybuchu w kopalni, podczas oczekiwania na syna w szpitalu, doznał skomplikowanych powikłań sercowo-naczyniowych, których leczenia musiała podjąć się drużyna studentów.
Ponadto, zmagania obejmowały działania w gabinecie POZ, podczas wypadku masowego oraz w sztafecie medycznej.

Rywalizacja pomiędzy poszczególnymi zespołami przebiegała w bardzo przyjaźnej atmosferze, niemniej jednak poziom zawodów okazał się bardzo wysoki. Stanowi to dodatkowy powód do zadowolenia, ponieważ pomimo debiutu naszych studentów na tego typu imprezie, końcowe różnice punktowe były niewielkie. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Lublina, która reprezentować będzie Polskę na turnieju międzynarodowym SESAM 2017 w Paryżu.

Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”

Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” Reprezentacja Collegium Medicum UMK na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”

fot. Rafał Rakowski