Przeszczep krzyżowy

przeszczepienie wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w dniu 13.09.201612 czerwca 2017 r. w Katedrze Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Collegium Medicum UMK zespół transplantologów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka wykonał krzyżowe pobranie i przeszczepienie nerek.

Zabieg krzyżowego pobrania i przeszczepu nerek odbył się jednocześnie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jest to czwarty w Polsce zabieg transplantacji nerek pobranych od żywych dawców niespokrewnionych w ramach Programu Wymiany Par, w tym drugi przeprowadzony pomiędzy dwoma ośrodkami transplantacyjnymi.

Dotychczas w Polsce wykonano przeszczepienia krzyżowe w ośrodkach transplantacyjnych w Warszawie (2015), Bydgoszczy (2016) i Warszawie-Szczecinie (2017). Ponadto w Warszawie w 2015 r. wykonano łańcuchowe przeszczepienie nerek.