Euromelanoma Day

Euromelanoma Day

Euromelanoma Day jest ogólnoeuropejską kampanią profilaktyki nowotworów złośliwych skóry, której celem jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu rozwoju raka skóry, wczesnym jego rozpoznaniu i leczeniu. 23 maja 2017 r. w ramach corocznej akcji profilaktyki nowotworów skóry Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii przeprowadziła bezpłatne badanie znamion dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Są to badania przesiewowe (dermoskopowe) w kierunku wykrycia czerniaka i raków skóry.

Kampanię tę zapoczątkowano w 1999 roku w Belgii, później rozszerzono ją na 29 krajów. W 2006 roku Polska po raz pierwszy przyłączyła się do europejskiej akcji profilaktycznej Euromelanoma Day. W naszym kraju Akcje Profilaktyki Czerniaka organizowane są pod patronatem Konsultanta Krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz pomocy firmy La Roche-Posay Laboratoire Pharmaceutique. Podczas organizowanej corocznie kampanii badania dermoskopowego zmian skórnych, pacjenci uzyskują również informację na temat profilaktyki i objawów złośliwych zmian rozrostowych skóry.

Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami u człowieka (głównie rak podstawnokomórkowy). Podstawowym czynnikiem ryzyka transformacji nowotworowej komórek skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Z tego powodu, zmiany nowotworowe pojawiają się głównie w zakresie skóry odsłoniętej. Akcja badania znamion skórnych pomaga nie tylko wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania klinicznego, ale pozwala również edukować społeczeństwo w zakresie ryzyka onkologicznego. W tegorocznej edycji Euromelanoma Day przebadano ponad 100 osób.