Święto Uniwersytetu 2017

Święto Uniwersytetu 2017

Święto Uniwersytetu19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia zostaną przyznane odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, tytuły Honorowego Profesora i Ambasadora UMK, nastąpi również wręczenie dyplomów nowym doktorom habilitowanym i doktorom.

Świętowanie poprzedzi Koncert Uniwersytecki, który odbędzie się 18 lutego 2017 r. o godz. 18:00 w Auli UMK (Toruń, ul. Gagarina 11). Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Wojskowa i Chór Akademicki UMK (przygotowanie Chóru – Izabela Szyma-Wysocka) w towarzystwie solistów – Marty Wiejak-Grążki (sopran) i Michała Hajduczeni (baryton). Muzyków poprowadzą: Dominik Sierzputowski, Arkadiusz Kaczyński i Mariusz Żelazek.

W niedzielę 19 lutego 2017 r. obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 10.15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 544. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W programie znajdą się: przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, okolicznościowe wystąpienia gości oraz wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień - zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich.

Ważnym punktem ceremonii będzie wręczenie dyplomów 59 nowym doktorom habilitowanym i 111 doktorom.

Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu powiększy się również grono Honorowych Profesorów UMK. Dołączą do niego: prof. art. mal. Jan Pręgowski z Wydziału Sztuk Pięknych oraz dr hab. Andrzej Jamiołkowski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę.

W czasie uroczystości poznamy także nazwiska kolejnych Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł otrzymują absolwenci ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący Uniwersytet w swojej codziennej działalności.