Pierwsze w regionie przeszczepienie wątroby

Przeszczepienie wątroby 27.01.2017 r. w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, fot. P. Myczko27 stycznia 2017 r. w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzono po raz pierwszy w regionie przeszczepienie wątroby. Jesteśmy piątym miastem w Polsce (po Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu), w którym wykonuje się tego typu operacje.

Transplantacja wątroby z racji funkcji w organizmie, położenia i ukrwienia narządu uznawana jest za jeden z najtrudniejszych z wykonywanych do tej pory zabiegów. Operacja może trwać kilkanaście godzin i wymaga od lekarzy ogromnej precyzji i doskonałego przygotowania. 15 osobowy zespół lekarzy chirurgów, anestezjologów oraz pielęgniarek instrumentariuszek pod kierownictwem dr. hab. n. med. Macieja Słupskiego przygotowywał się do wykonania tego zabiegu od wielu miesięcy. Bydgoskich lekarzy wsparł zespół (dwóch chirurgów, anestezjolog i instrumentariuszka) z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, w którym przez ostatni rok kształcili się nasi specjaliści.

Pobranie narządu trwało około 3 godzin. Przeszczepienie około 5 godzin. Pacjentka czuje się dobrze. Klinika już przygotowuje się do następnych zabiegów - planowane są już badania kwalifikacyjne kolejnych pacjentów.

Statystyka przeszczepiania narządów od zmarłych dawców w Polsce w 2016 r.

Nerka

Nerka + trzustka

Wątroba

Serce