Konferencja EUPATI w Collegium Medicum w Bydgoszczy

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak22 listopada 2016 r. w budynku Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy odbyła się Konferencja EUPATI Polska. W wydarzeniu tym wzięli udział specjaliści, którzy zaprezentowali niezwykle ciekawe wykłady dotyczące badań klinicznych oraz wzięli udział w panelu dyskusyjnym wymieniając doświadczenia dotyczące prac badawczo-rozwojowych nad nowymi lekami.

Konferencję rozpoczął Prezes Federacji Pacjentów Polskich (FPP), przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego EUPATI - Stanisław Maćkowiak, który powitał uczestników, a następnie przedstawił zarys projektu EUPATI, aktualną sytuację prawną dotyczącą komisji bioetycznych oraz rozporządzenia UE. Następnie dyrektor wykonawczy FPP - Witold Michałek przybliżył uczestnikom misję i cele europejskiego projektu EUPATI. Niezwykle przydatne narzędzie, będące okrętem flagowym europejskiego projektu EUPATI zaprezentowała mgr Marzena Nelken, manager ds. projektów unijnych. Dr n. med. Tadeusz Dereziński - wiceprzewodniczący Komisji Bioetycznej przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej, jako doskonały praktyk z ogromnym doświadczeniem, przybliżył w swoim niezwykle zajmującym wystąpieniu poszczególne fazy badania klinicznego. Następnie lek. Aneta Sitarska-Haber ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych GCP PL opowiedziała o roli pacjenta w badaniach klinicznych. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosiła dr n. med. Aldona Katarzyna Jankowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, z Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK, która mówiła o roli komunikacji z pacjentem w badaniach klinicznych. Na zakończenie dr n. med. Krzysztof Emanuel, dyrektor ds. relacji z ośrodkami partnerskimi w PAREXEL Polska Sp. z o.o. przedstawił tendencje i trendy w badaniach klinicznych w 2016 roku.

W skład panelu dyskusyjnego weszli specjaliści, którzy swoimi cennymi uwagami bardzo wzbogacili wartość merytoryczną spotkania, a byli to:

• prof. dr hab. n. med. Grzegorz Grześk - kierownik Katedry Farmakologii i Terapii, CM UMK
  • dr hab. n. farm. Michał Marszałł, prof. UMK - kierownik Katedry i Zakładu Chemii Leków, CM UMK
  • dr n. med. Tadeusz Dereziński - wiceprzewodniczący Komisji Bioetycznej przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej
  • dr n. med. Marek Jurgowiak z Katedry Biochemii Klinicznej, CM UMK.

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita KrysztofiakSpotkanie poprowadzili członkowie Komisji Koordynacyjnej polskiej platformy europejskiego projektu EUPATI - dr n. med. Joanna Siódmiak (Katera i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, CM UMK) oraz dr n. farm. Tomasz Siódmiak (Katedra i Zakład Chemii Leków, CM UMK).

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim prelegentom i ekspertom za niezwykle interesujące prezentacje oraz dyskusję, a wszystkim zaproszonym gościom za tak liczne przybycie.

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak  Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak

Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak Konferencja EUPATI w CM UMK, 22.11.2016, fot. Anita Krysztofiak

Fot. Anita Krysztofiak